Най-много страни, които са потенциално по-уязвими към фалшиви новини, са в Югоизточна и Източна Европа.
Това показва Докладът на института "Отворено общество" – София "Индекс на медийната грамотност 2022".
Този индекс измерва степента на уязвимост на обществата към дезинформация.
Сред основните фактори, които влияят на индекса, са качеството на образование, медийната свобода, доверието между хората в обществото, обясни пред Радио София Марин Лесенски, автор на доклада. Според него, всъщност разликите са между северните и южните страни на Стария контитент.
Челната тройка в класацията се заема от Финландия, Норвегия и Дания.
На последните места са Косово, Северна Македония и Грузия.
От 41 изследвани европейски страни България е 32-ра по медийна свобода и 33-та комплексно изчислено по медийна грамотност.
"Правителства и субекти като Европейският съюз започнаха да обръщат внимание и да предлагат мерки като кодекси на поведение, технологични решения и не на последно място обръщайки внимание на заплахите за демокрацията и геополитическите предизвикателства, свързани с дезинформацията. Този подход е необходим, защото в противен случай се появява "парадоксът на толерантността", когато правилата на либералната демокрация се използват за нейното подкопаване – се казва в доклада. - Обръща се внимание – и с право – на социалните медии, тъй като те се оказаха променящи играта по отношение на фалшивите новини и дезинформацията. Благодарение на тях скоростта, лекотата и достъпът до разпространение на информация са безпрецедентни в човешката история."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов за още подробности.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..