Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев откровено в Късното шоу:

Може ли да бъде излекувана здравната система

Д-р Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

За сезонните вируси, специфичните и по-леко протичащи риновируси, за грипните вируси и ковид инфекциите… Д-р Александър Симидчиев – гост в ефира на Късното шоу по Радио София.
Медикът подчерта, че макар и при по-лека форма на протичаща ковид инфекция, изолацията у дома е препоръчителна, за да се погрижим не само за своето собствено здраве, но и за да запазим здрави хората около нас. 

"Маските, макар и заклеймявани и отричани от много хора са доказано предпазно средство", настоя експертът.
"Механизмът на заразяване на хората, е чрез едни малки водни капчици, които се отделят от лигавицата, които издишваме заедно с кашлицата или кихането. Когато сложим преграда, която позволява тези капчици да бъдат уловени, те не могат да заразяват другия човек. Вирусът е много малък и може да мине през порите на маската, но той не плува сам – винаги е част от една капчица, която бива "улавяна" от тези маски… Това не е мое лично мнение, а това са публикувани научни данни", уточни още Симидчиев.

Според него ако не сме подготвили имунитета си, тоест, ако нямаме ваксина, носенето на маски би могло да намали вероятността да се заразим, както и да заразим другите.

Експертът твърди, че реално не съществуват имуностимулиращи медикаменти за организма.
"Ако от едно място имунната система може да бъде стимулирана, то от друго - може да бъде отслабена. Всъщност те са повече за психологическо спокойствие, отколкото за някакъв медицински обоснован ефект", обясни тезата си д-р Симидчиев.

По думите му, поради това, че в отминалите две години не сме имали грипна вълна, то тази година е възможно тя да има своя пик.
Затова според него са препоръчителни и навременно поставените противогрипни ваксини.
В разговора ще чуете още:
За характеристиките на ковид варианта, който е най-разпространен в момента, както и на какво се дължи неговата силна заразност. Ефективни ли са домашните тестове за диагностициране на ковид и какво показва количеството на антителата, които имаме?

 Съвместими ли са медицината и политиката?
"Със сигурност, когато човек е решил да прави нещо, трябва да се отдаде на 100% на това, което е решил да прави. Полуправенето на едното и другото, най-често е неуспешно. Много помага опитът в едната област, когато човек влезе в нова. Аз лично имам възможност да използвам опита от медицината в политиката и той е свързан с това, как да поставяме диагноза, как да изберем между различни неща, които са краткосрочно вредни, но дългосрочно полезни. И в политиката има мерки, които трябва да бъдат прилагани, които краткосрочно изглеждат неприятни, но в дългосрочен план оздравяват общността ни", посочи Симидчиев. 

"Първоначално когато влязох в политиката, исках да "излекувам" здравеопазването, да подредя тази сложна система", изтъкна той. 
Според него, това трябва да се прави в екип: "Теоретично е възможно, на практика ще видим дали това може да се случи".
По думите му, ако се започне реформа в една система, трябва да може да се обясни на хората, какво трябва да се промени и защо.
Голяма пречка за нормалното съществуване на обществото е болната икономика, респективно корупцията, смята д-р Симидчиев.

Какви са конкретните предложения за решаването на тези проблеми?
1.Ясна визия и устойчивост на следваните политики.
2.Дигитализация на системата – лесен и бърз достъп до подредена информация и здравно досие.
3. Общественото здраве трябва да е във фокуса на реално функционираща здравна система.
Това поясни д-р Алексндър Симидчиев.
Още подробности за:
Здравната каса – къде са пробойните и какво може да се подобри?
Детското здраве и липсата на детска болница - чуйте от разговора в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54