Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев откровено в Късното шоу:

Може ли да бъде излекувана здравната система

Д-р Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

За сезонните вируси, специфичните и по-леко протичащи риновируси, за грипните вируси и ковид инфекциите… Д-р Александър Симидчиев – гост в ефира на Късното шоу по Радио София.
Медикът подчерта, че макар и при по-лека форма на протичаща ковид инфекция, изолацията у дома е препоръчителна, за да се погрижим не само за своето собствено здраве, но и за да запазим здрави хората около нас. 

"Маските, макар и заклеймявани и отричани от много хора са доказано предпазно средство", настоя експертът.
"Механизмът на заразяване на хората, е чрез едни малки водни капчици, които се отделят от лигавицата, които издишваме заедно с кашлицата или кихането. Когато сложим преграда, която позволява тези капчици да бъдат уловени, те не могат да заразяват другия човек. Вирусът е много малък и може да мине през порите на маската, но той не плува сам – винаги е част от една капчица, която бива "улавяна" от тези маски… Това не е мое лично мнение, а това са публикувани научни данни", уточни още Симидчиев.

Според него ако не сме подготвили имунитета си, тоест, ако нямаме ваксина, носенето на маски би могло да намали вероятността да се заразим, както и да заразим другите.

Експертът твърди, че реално не съществуват имуностимулиращи медикаменти за организма.
"Ако от едно място имунната система може да бъде стимулирана, то от друго - може да бъде отслабена. Всъщност те са повече за психологическо спокойствие, отколкото за някакъв медицински обоснован ефект", обясни тезата си д-р Симидчиев.

По думите му, поради това, че в отминалите две години не сме имали грипна вълна, то тази година е възможно тя да има своя пик.
Затова според него са препоръчителни и навременно поставените противогрипни ваксини.
В разговора ще чуете още:
За характеристиките на ковид варианта, който е най-разпространен в момента, както и на какво се дължи неговата силна заразност. Ефективни ли са домашните тестове за диагностициране на ковид и какво показва количеството на антителата, които имаме?

 Съвместими ли са медицината и политиката?
"Със сигурност, когато човек е решил да прави нещо, трябва да се отдаде на 100% на това, което е решил да прави. Полуправенето на едното и другото, най-често е неуспешно. Много помага опитът в едната област, когато човек влезе в нова. Аз лично имам възможност да използвам опита от медицината в политиката и той е свързан с това, как да поставяме диагноза, как да изберем между различни неща, които са краткосрочно вредни, но дългосрочно полезни. И в политиката има мерки, които трябва да бъдат прилагани, които краткосрочно изглеждат неприятни, но в дългосрочен план оздравяват общността ни", посочи Симидчиев. 

"Първоначално когато влязох в политиката, исках да "излекувам" здравеопазването, да подредя тази сложна система", изтъкна той. 
Според него, това трябва да се прави в екип: "Теоретично е възможно, на практика ще видим дали това може да се случи".
По думите му, ако се започне реформа в една система, трябва да може да се обясни на хората, какво трябва да се промени и защо.
Голяма пречка за нормалното съществуване на обществото е болната икономика, респективно корупцията, смята д-р Симидчиев.

Какви са конкретните предложения за решаването на тези проблеми?
1.Ясна визия и устойчивост на следваните политики.
2.Дигитализация на системата – лесен и бърз достъп до подредена информация и здравно досие.
3. Общественото здраве трябва да е във фокуса на реално функционираща здравна система.
Това поясни д-р Алексндър Симидчиев.
Още подробности за:
Здравната каса – къде са пробойните и какво може да се подобри?
Детското здраве и липсата на детска болница - чуйте от разговора в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07