Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев откровено в Късното шоу:

Може ли да бъде излекувана здравната система

Д-р Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

За сезонните вируси, специфичните и по-леко протичащи риновируси, за грипните вируси и ковид инфекциите… Д-р Александър Симидчиев – гост в ефира на Късното шоу по Радио София.
Медикът подчерта, че макар и при по-лека форма на протичаща ковид инфекция, изолацията у дома е препоръчителна, за да се погрижим не само за своето собствено здраве, но и за да запазим здрави хората около нас. 

"Маските, макар и заклеймявани и отричани от много хора са доказано предпазно средство", настоя експертът.
"Механизмът на заразяване на хората, е чрез едни малки водни капчици, които се отделят от лигавицата, които издишваме заедно с кашлицата или кихането. Когато сложим преграда, която позволява тези капчици да бъдат уловени, те не могат да заразяват другия човек. Вирусът е много малък и може да мине през порите на маската, но той не плува сам – винаги е част от една капчица, която бива "улавяна" от тези маски… Това не е мое лично мнение, а това са публикувани научни данни", уточни още Симидчиев.

Според него ако не сме подготвили имунитета си, тоест, ако нямаме ваксина, носенето на маски би могло да намали вероятността да се заразим, както и да заразим другите.

Експертът твърди, че реално не съществуват имуностимулиращи медикаменти за организма.
"Ако от едно място имунната система може да бъде стимулирана, то от друго - може да бъде отслабена. Всъщност те са повече за психологическо спокойствие, отколкото за някакъв медицински обоснован ефект", обясни тезата си д-р Симидчиев.

По думите му, поради това, че в отминалите две години не сме имали грипна вълна, то тази година е възможно тя да има своя пик.
Затова според него са препоръчителни и навременно поставените противогрипни ваксини.
В разговора ще чуете още:
За характеристиките на ковид варианта, който е най-разпространен в момента, както и на какво се дължи неговата силна заразност. Ефективни ли са домашните тестове за диагностициране на ковид и какво показва количеството на антителата, които имаме?

 Съвместими ли са медицината и политиката?
"Със сигурност, когато човек е решил да прави нещо, трябва да се отдаде на 100% на това, което е решил да прави. Полуправенето на едното и другото, най-често е неуспешно. Много помага опитът в едната област, когато човек влезе в нова. Аз лично имам възможност да използвам опита от медицината в политиката и той е свързан с това, как да поставяме диагноза, как да изберем между различни неща, които са краткосрочно вредни, но дългосрочно полезни. И в политиката има мерки, които трябва да бъдат прилагани, които краткосрочно изглеждат неприятни, но в дългосрочен план оздравяват общността ни", посочи Симидчиев. 

"Първоначално когато влязох в политиката, исках да "излекувам" здравеопазването, да подредя тази сложна система", изтъкна той. 
Според него, това трябва да се прави в екип: "Теоретично е възможно, на практика ще видим дали това може да се случи".
По думите му, ако се започне реформа в една система, трябва да може да се обясни на хората, какво трябва да се промени и защо.
Голяма пречка за нормалното съществуване на обществото е болната икономика, респективно корупцията, смята д-р Симидчиев.

Какви са конкретните предложения за решаването на тези проблеми?
1.Ясна визия и устойчивост на следваните политики.
2.Дигитализация на системата – лесен и бърз достъп до подредена информация и здравно досие.
3. Общественото здраве трябва да е във фокуса на реално функционираща здравна система.
Това поясни д-р Алексндър Симидчиев.
Още подробности за:
Здравната каса – къде са пробойните и какво може да се подобри?
Детското здраве и липсата на детска болница - чуйте от разговора в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34