Как да превърнем София в място, което да е приятно и безопасно за всички придвижващи се? И може ли да се намали броят на пътните знаци, тъй като според някои експерти в автомобилните среди големият им брой е напрягащ и натоварващ? Зам.-кметът по инвестиционно строителство Ангел Джоргов разказа подробности по темата пред Радио София.
По думите му всеки един проект, който касае временна организация на движение или постоянна организация, след реализирането му се наблюдава от няколко комисии. Основната е по организация и безопасност на движението, в която има представители от всякакви сфери, в това число представители на МВР и КАТ. Всеки един поставен знак е разглеждан от тази комисия, която наброява около 30 човека.
Той подчерта, че мониторингът трябва да стане улица по улица, тъй като има места в столицата, на които въпреки, че не са сложени антипаркинг елементи хората не си позволяват да спират по тротоарите, но има и други, на които постоянно се паркира. Поставянето на камери в бус лентите значително е намалило нарушенията, но по думите му нещата са комплексни, защото става въпрос и за манталитета на хората.
Относно кръстовищата на две нива Джоргов сподели, че когато няколко поредни кръстовища се реализират в такава организация на движение, облекчаването на движението е факт и в последните години това е приоритизирано.
"В момента основните усилия по пътната инфраструктура на Столичната община са насочени към реализацията на Третия градски ринг, който до голяма степен трябва да облекчи движението в центъра", отбеляза той.
"Когато се въвежда някаква по-тежка организация за движение винаги имаме нужда от съдействие от органите на реда. Хората никога не са отказвали. Разбира се, в София има в работни дни над 2 млн. души, знаем всички и каква е бройката на автомобилите".
Той подчерта, че екипите не могат да бъдат на всяко кръстовище, но със сигурност има нужда от тяхното увеличаване.
Джоргов допълни, че когато по улиците има повече служители на МВР шофьорите стават по-стриктни и дисциплинирани.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..