Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Global Wealth Report:

Домакинствата губят една десета от богатството си през 2022 г.

Снимка: БНР

През 2022 г. домакинствата ще загубят една десета от богатството си. През 2021 г. дългът им се е увеличил със 7,6% - най-бързото нарастване от преди Голямата финансова криза през 2008 г.

За трета поредна година през 2021-ва глобалните финансови активи са нараснали с двуцифрено число, достигайки 233 трилиона евро (+10,4%).

През последните три години личното богатство се е увеличило със зашеметяващите 60 трилиона евро. Тази сума се равнява на добавяне на две еврозони към световното финансовото състояние.

Това са част от данните в 13-то издание на „Global Wealth Report“, който проследява състоянието на активите и задълженията на домакинствата в близо 60 държави. 

Три региона се откроиха с ръст на активите: Азия, без Япония (+11,3), Северна Америка (+12,5%) и Източна Европа (12,2%).

Брутните финансови активи на българските домакинства са нараснали с 6,1% през м.г., което е под дългосрочната средна стойност от 7,5% годишно през последното десетилетие.

Бумът на сделки на фондовите борси е допринесъл с около две трети за растежа на богатството през 2021 г. Делът на банковите депозити намаля, но с 63,2% той остава предпочитаният вид активи за спестителите.

Банковите депозити в световен мащаб нараснаха със „само“ 8,6% през 2021 г., което все още е второто най-голямо рекордно увеличение (след скока от 12,5% през 2020 г.).

Войната в Украйна затрудни възстановяването след Covid-19. Инфлацията е висока, енергията и храната са недостатъчни, а монетарното затягане притиска икономиките и пазарите. Тези и други фактори ще повлияят значително върху богатството на домакинствата и те ще изпитат затруднение.

Повече разяснения пред Радио София даде Веско Ангелов, изпълнителен директор в ЗАД "Алианц".

Той посъветва във време като даде сегашното хората да стават по-критични към това, за какво и как харчат парите си, да станем по-спестовни, да се възползваме и да инвестираме, когато финансовите пазари са ниски.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 30.04.25: "За“ и "против“ задължителните часове по религия в българското училище

С гостите тази седмица  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и  Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..

публикувано на 30.04.25 в 18:40
Снимката е илюстративна

16 600 българки се прегледаха безплатно в рамките на Скрининговата кампания за рак на маточната шийка

В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..

публикувано на 30.04.25 в 18:17

На 2 май в София започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи

На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..

публикувано на 30.04.25 в 17:15

Представиха първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България"

В УНСС беше представена първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуална собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини, бяха събрани и анализирани..

публикувано на 30.04.25 в 16:32

Музиката на Гершуин на софийска сцена, представена от джаз пианистът Константин Костов

В Международния ден на джаза – 30 април, в предаването "Радиокафе“ гостува пианистът Константин Костов. В живота му, джазът навлиза, когато е 13-годишен и току-що е постъпил в Музикалното училище в Плевен. По-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров". "В Музикалното училище се запознахме няколко приятелчета и..

публикувано на 30.04.25 в 15:44

Floralyn - момичето, което разкрива своята "Трансформация" чрез албума "Fire: Phoenix"

В предаването “Добър вечер, София“ ни гостува Floralyn – момичето, което пее, свири на арфа и гадае чрез звездите. Тя ни представи своя дебютен  албум “ FIRE: Phoenix“ (Огън: феникс) , който съдържа цели 12 песни. Интересната и различна музика, която създава Floralyn, звучи и от нейната арфа. “Във “FIRE: Phoenix“ има песни, които съм..

публикувано на 30.04.25 в 15:30
Адриан Николов

Андриан Николов: В област София има изключително разнолики икономики

Изследване показва, че в област София има високи инвестиции и нарастващи заплати, но слабо образование и лоши пътища. “Област София е много разнородна. Обхваща целия широк кръг около столичния град, започвайки от Драгоман и стигайки чак до полите на Рила и благодарение на това има изключително разнолики икономики. Тук анализът на равнище община е..

публикувано на 30.04.25 в 15:23