Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агенцията за българите в чужбина отбелязва 30-годишен юбилей

През 2022 г., Агенцията за българите в чужбина отбелязва своя 30-годишен юбилей. Това е институцията, която в голяма степен подпомага българските студенти и млади професионалисти, които са завършили чуждестранни университети.

Историята на Агенцията е и личната професионална история за нейния директор Райна Манджукова.

„Аз постъпих през 1993 г., когато реално започна да се формира екипа на Агенцията. Аз бях кадемът на Агенцията, бях на 23 г., българка от чужбина, току-що завършила университета. До 2007 г. останах там, след което напуснах, за да правя предаване. Георги Данаилов, който е първият председател на Агенцията, беше човекът, който върна българите от чужбина в нея. Върна ги не буквално, а като мислене и нагласа“, каза в предаването „Радиокафе“ Райна Манджукова.

Спомня си, че в началото Агенцията не е била приемана добре, тъй като се оказва наследник на Комитета на българите в чужбина.

„Този Комитет беше свързван с не много добро отношение към българите в чужбина и заслугата на Георги Данаилов беше в това, че той успя да убеди нашата емиграция, тогава предимно политическа, че Агенцията не е Комитета. Ние започнахме на чисто. Аз започнах с един лист А4 и 8 адреса на българи от Украйна и Молдова“, споделя Манджукова.

Агенцията за българите в чужбина е създадена с цел да формира и координира държавната политика по отношение на българите в чужбина, разказва тя. Работата е свързана и с децата и студентите.

„Децата са тези, които израстват и предават любовта към България вече и на своите деца, и по този начин световната България продължава да живее“.

Райна Манджукова признава, че все по-често, много млади българи, които са завършили висшето си образование в чужбина, се завръщат в България.

„Целта на Агенцията днес, както я виждам аз, е ние да сме връзката, свързващото звено между българите по света и България – и българските институции, и българското общество“.

В момента Агенцията има две важни задачи, каза Райна Манджукова – да се направят промени в Закона за българското гражданство и Закона за чужденците в Р България. Агенцията за българите в чужбина да влезе в закон, е втората задача, с която са се заели работещите в нея.

На 29 октомври – в Деня на бесарабските българи, Агенцията организира голям празник. В зала 11 на Националния дворец на културата, те организират концерт от 12.00 часа, на който ще бъдат връчени и благодарствените грамоти на българите, които тази година отвориха сърцата и домовете си за украинските бежанци.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00
Поглед към София от местността Кръста - акварел на Йосиф Обербауер

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1 и 2

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:

публикувано на 15.02.25 в 15:00
Христо Фотев

Адресите на любовта – Христо Фотев

„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..

публикувано на 15.02.25 в 14:00

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23