Историята на Агенцията е и личната професионална история за нейния директор Райна Манджукова.
„Аз постъпих през 1993 г., когато реално започна да се формира екипа на Агенцията. Аз бях кадемът на Агенцията, бях на 23 г., българка от чужбина, току-що завършила университета. До 2007 г. останах там, след което напуснах, за да правя предаване. Георги Данаилов, който е първият председател на Агенцията, беше човекът, който върна българите от чужбина в нея. Върна ги не буквално, а като мислене и нагласа“, каза в предаването „Радиокафе“ Райна Манджукова.
Спомня си, че в началото Агенцията не е била приемана добре, тъй като се оказва наследник на Комитета на българите в чужбина.
„Този Комитет беше свързван с не много добро отношение към българите в чужбина и заслугата на Георги Данаилов беше в това, че той успя да убеди нашата емиграция, тогава предимно политическа, че Агенцията не е Комитета. Ние започнахме на чисто. Аз започнах с един лист А4 и 8 адреса на българи от Украйна и Молдова“, споделя Манджукова.
Агенцията за българите в чужбина е създадена с цел да формира и координира държавната политика по отношение на българите в чужбина, разказва тя. Работата е свързана и с децата и студентите.
„Децата са тези, които израстват и предават любовта към България вече и на своите деца, и по този начин световната България продължава да живее“.
Райна Манджукова признава, че все по-често, много млади българи, които са завършили висшето си образование в чужбина, се завръщат в България.
„Целта на Агенцията днес, както я виждам аз, е ние да сме връзката, свързващото звено между българите по света и България – и българските институции, и българското общество“.
В момента Агенцията има две важни задачи, каза Райна Манджукова – да се направят промени в Закона за българското гражданство и Закона за чужденците в Р България. Агенцията за българите в чужбина да влезе в закон, е втората задача, с която са се заели работещите в нея.
На 29 октомври – в Деня на бесарабските българи, Агенцията организира голям празник. В зала 11 на Националния дворец на културата, те организират концерт от 12.00 часа, на който ще бъдат връчени и благодарствените грамоти на българите, които тази година отвориха сърцата и домовете си за украинските бежанци.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..