"В общ план я печели България, защото е защитена от мрежите на НАТО и ЕС. Видяхме и го и при кибератаките. Но на национално ниво стои въпросът имаме ли възможност да излъчим правителство от демократичната общност, което ще защитава националния интерес. А той е свързан със сигурността, силата на закона и икономически мерки, които дават възможност за развитие, а не за разпределяне на пари" - това казва Велизар Шаламанов експерт по ИКТ и сигурност, председател на Надзорния борд на Агенцията по комуникации и информация на НАТО, доцент в БАН в дискусията в "Късното шоу" по Радио София в БНР.
“През 1885 и 1997 година имаше политическа критична маса, която да отведе хората към по-качествен живот. Струва ми сега, че политическата зряла критична отсъства” - това казва Свилен Спасов, създател и редактор на поредицата “Власт и отговорност” на издателство Сиела. В контекста на разговора за хибридната война, той се позовава и на излязлата наскоро книга “Хората на Путин”, която разкрива механизмите за вземане на решения в Русия и влиянието им върху нас.
“Българското общество няма ясна визия какво означава български национален интерес. А той би трябвало да се ръководи предимно от българските национални интереси, без да се съобразяваме с една или друга велика сила. Когато установим, че чужди граждани работят против нашия интерес, следва ли да чакаме външна станция, за да реализираме дадените ни по закон правомощия” - пита риторично Петър Петров, който реферира към изгонването на 70 руски дипломати с вредно въздействия за българския национален интерес.
Чуйте интересната дискусия тук:
В третата част на предаването, темата се продължава в разговор с водещия на DGTech Podcast, Виктор Бистрев, и две актуални книги - биографията на украинския президент Володимир Зеленски и "Троловете на Путин" от финландската журналистка Йесика Аро.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..