"Тя се свързва не само с промяната на сезоните, или с по-тъмното време, а с това, което хората свързват с "обреченост" пред наближаващото, от което малцина се интересуват", посочи Станева – Бритън.
Едва след наводненията и бурите в България за първи път психолозите са заговорили за това, как климатичните жертви, които са останали без дом и поминък са изправени пред екзистенциална криза, а тревожността много лесно може да се превърне в депресия. Психологът отбеляза, че когато става въпрос за суицидни мисли, младите хора в България споделят, че не търсят помощ от специалист поради срам или липса на информация къде могат да намерят такава.
"Това може би е свързано с предубеждения, че трябва да функционираме правилно в обществото и трябва да сме като роботи - да не изпитваме било на работа тъга, било вкъщи удовлетворение от семейството. В последните години има някакъв напредък и повече хора се обръщат към тези услуги. Дали споделят с близки и приятели вече е техен личен избор, но бих подтикнала към споделяне на такава преживявания, защото споделянето на всякакви емоции би открило диалог по самата тема", каза Станева – Бритън.
Освен това заяви, че на Запад много деца са обвързани с екологични теми, това влияе на тяхната тревожност, което от своя страна тревожи и техните родители. По думите й мерките, които могат да бъдат предприети, като рециклиране и използване на по-малко природни ресурси могат да бъдат ефективни само, ако са предприети от много хора, а това може да се случи единствено на държавно ниво.
Ако не можем да повлияем на държавниците, нека правим това, което зависи от нас на индивидуално ниво", сподели Станева – Бритън.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..