Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновации и интелектуална собственост в агробизнеса

Стопански факултет на СУ
Снимка: архив

В продължение на темата ни за иновациите и дигитализацията в земеделието слушаме проф. Теодора Георгиева, преподавател в СУ, която представя магистърската програма "Иновации и дигитализация в агробизнеса“:

"Успяхме да привлечем вниманието на амбициозни млади хора, всеки е в различна сфера на дейност в агробизнеса. Искат да подредим и систематизираме знанията им, да им дадем нова информация. Допирът ми с агросектора е от скоро, трансферът на технологии бе досега в други сектори. Включихме агробизнеса в портфолиото ни. Селското стопанство концентрира в себе си много различни неща, поставяме агросектора в неговото обкръжение. Фирмите в сектора работят с научно-изследователските звена. Участваме в трансфера на новото знание към бизнеса. Включително в областта на стандартите, на интелектуалната собственост, развитие на селски/аграрен туризъм. Студентите ни са и наши партньори. 

Агросекторът ни дава всичко, което консумираме, но е и един от основните замърсители на околната среда. Освен оптимизирането на производството, ние ще потребяваме по-качествена продукция.

Ключовата дума е взаимодействие. Днес вече имам нови идеи за гост-лектори. Освен че си партнираме с Агрохъба, работим и със ССА, и с Аграрния университет в Пловдив, мрежата ни ще ни направи максимално полезни за бизнеса. Планираме Зимна академия, където да съсредоточим много специализирано знание.

Силвия Тодорова, юрист и преподавател говори за значението на интелектуалната собственост в агросектора:

"В СУ дисциплината е "Закрила и управление на интелектуалната собственост в агробизнеса". Всяка от темите допълваме с практически казуси от български и чуждестранни фирми. Развитието на технологиите предполага защитаването на иновациите, включително в подобрените състави на торове. В България нивото е доста прилично, чрез новите стартъпи се генерират много иновации.

Казусите са многобройни, разглеждаме спецификите в лицензионните договори, формираме корпоративни стратегии. Има голям интерес към нови устойчиви сортове, но и неправомерно тяхно използване. Експертизата на едно изобретение отнема между 2 и 4 години. За съжаление е по-малка активността при породите животни, селекцията е по-трудна.

Студентите понякога ме учудват със знанията си. Някои от тях вече работят и са се сблъскали с реални казуси. Даваме им и теорията, и практиката. От около 25 години се развиваме изключително бурно. Важно е начинът, по който възниква правото върху интелектуалната собственост. За разлика от художествената сфера, в технологиите правото възниква при регистрацията, което не винаги се знае."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Явор Велчев - YAVI с нов сингъл "Дъжд от любов"

“Дъжд от любов“ е озаглавен съвсем новият сингъл на изпълнителя Явор Велчев - Yavi, за който той разказа в предаването “Добър вечер, София“. “Дъжд от Любов” е поглед в бъдещето към новата ера, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Така музикантът и певец YAVI представя най-новата си песен. "Всъщност,..

публикувано на 24.01.25 в 13:30

Пациенти с някои форми на мигрена трябва да се диспансеризират

Мигрената е сериозен здравословен и социален проблем, засягащ от 10 до 15 на сто от населението , оказва влияние върху качеството на живот и трудоспособността на хората. Заболяването е генетично, характеризира се със силни пристъпи на главоболие , които могат да продължат до 48 часа и да доведат до значителна нетрудоспособност ...

публикувано на 24.01.25 в 13:24

Бойко Станкушев: Радиото не е само да си информиран, то е усещането, че някой мисли за теб

На 25 януари 2025 г. Българско национално радио навършва 90 години. През почти вековната история на Радиото през него са преминали стотици журналисти, които са част от разнообразното съдържание на медията. Един от тях е журналистът Бойко Станкушев, който от март 2019 година е и директор на Антикорупционния фонд. "Гледам на историята на БНР като..

публикувано на 24.01.25 в 12:48

Безплатен билет за Ледената пързалка "Юнак" срещу стъклени и пластмасови бутилки

На 25 януари 2025 г., от 10.00 до 14.00 ч., на Ледената пързалка "Юнак“, всеки, който занесе 10 кг стъклени бутилки или буркани, или 2 кг пластмасови бутилки или алуминиеви кенчета, ще получи безплатен билет за кънки. Инициативата трябва да ни напомни за важността на разделното събиране на отпадъци, каза пред Радио София Ива Стефанова -..

публикувано на 24.01.25 в 11:08

В Перник започва маскарадният фестивал "Сурва"

Над 12 000 участници от страната и чужбина ще представят пред публика и жури традиционни обичаи и игри с маски на 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва", който започва от днес в Перник и ще продължи до 26 януари. "Сурва“ e най-авторитетната в България и в Европа изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Това е..

публикувано на 24.01.25 в 10:06

От 1 февруари СО ще събира информация от бизнеса и гражданите за количеството отпадъци, които генерират

От 1 февруари 2025 г. Столичната община ще събира информация от бизнеса и гражданите за количеството отпадъци, които генерират. Решението беше взето на последното заседание на Столичния общински съвет на 16.01.2025 г. Предстоящата промяна е необходима за начина, по който се изчислява таксата за битовия отпадък, така че да отговаря на принципа..

публикувано на 24.01.25 в 09:04