Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Останали са 2 страни в света, в които все още има полиомиелит

Според експертите, никое дете не е в безопасност, докато не са ваксинирани всички

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Светът днес отбелязва Деня за борба с полиомиелита. Това се прави от 1985 г. по инициатива на организацията "Ротари Интернешънъл" с подкрепата на Световната здравна организация.

В повечето държави от Европа и Америка децата биват ваксинирани в най-ранна възраст, но милиони деца в Азия и Африка все още се разболяват от детски паралич. Усилията на международната общност са насочени към създаването на условия за ваксинация на децата навсякъде по света.

Изкореняването на полиомелита е най-голямата, значима и дългогодишна програма на "Ротари Интернешънъл", обясни пред Радио София Виолина Костова (▼) от "Ротари – София". Заболяването е открито преди доста години. То е много тежко и засяга предимно децата от 1 до 5 години.

Именно "Ротари Интернешънъл" е в основата на старта на първата масова имунизация на деца.

"Тя започва във Филипините през 1979-а с имунизация на 6 хиляди деца. И оттогава досега са имунизирани над 2,5 млрд. деца в повече от 110 държави", допълни Костова.

  • Полиомиелитът е силно инфекциозно заболяване, което засяга най-често деца под 5-годишна възраст. Повечето го познават като полиовирус. Той се предава от човек на човек, обикновено чрез замърсена вода. Може да атакува нервната система и в някои случаи да доведе до парализа. Въпреки че няма лечение, има безопасна и ефективна ваксина.

През последните няколко години само две страни (Афганистан и Пакистан) са докладвали случаи на полиомиелит, причинени от дивия вирус, но специалистите напомнят, че никое дете не е в безопасност, докато не ваксинираме всяко дете.

Чуйте разговора на Лилия Големинова.  

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00