За пръв път в България от 28 до 30 октомври в Нов български университет ще се проведе Подкаст Хакатон. Организира го „Ротари Дистрикт 2482“.
Състезанието дава възможност на младите хора да научат най-важното за подкаста – от най-добрите специалисти за този формат в България.
Лекторите са изтъкнати доказани специалисти: Георги Ненов, Янис Якимов, Жюстин Томс, Стилиян Ринков, Георги Малчев, а също така и водещата на "Ритъмът на столицата" и подкаста 357 Катя Василева.
Още в първия ден на хакатона ще бъде представена и новата книга на Жюстин Томс „Подкастите – гласът на интернет“.
Часове преди самото събитие в студиото на Радио София по темата се събраха и говориха Елица Стоилова от "Ротари България", както и лекторите Жюстин Томс и Стилиян Ринков.
Елица Стоилова разказа как е хрумнала идеята на хакатона. Тя отбеляза, че подкастът не е само иновативна медия, той става норма, сред основните пътища за информиране на младите хора.
Тя обясни, че за състезанието са привлечени и ще участват деца и младежи от 15 до 25 години от София, Добрич, Карнобат, Бургас, Севлиево, Велико Търново, Харманли, Пирдоп и други градове. Те ще бъдат разделени на отбори и в рамките на 24 часа трябва да създадат концепция за подкаст, дори да запишат първия си епизод.
С лекциите те ще се запознаят с правенето на подкаст от А до Я.
Жюстин Томс отбеляза, че коронавирусната пандемия е дала условия за бум сред авторите на подкасти, но някои бързо-бързо са преустановили дейността си. Тя подчерта особеното значение на качеството на запис, както и съдържанието на епизодите – тава е част от изразяването на уважение към слушателите.
По думите на Томс в световен мащаб най-честата продължителност на подкастите е от 5 до 8 минути. В България обаче дългите формати са най-харесвани.
Консуматорите у нас не са толкова много, но се предимно млади хора.
Стилиян Ринков отбеляза, че класическия подкаст е за слушане, преживяването е съвсем различно от видеоподкастите, които в канал де факто са влог.
За още подробности чуйте разговора на Катя Василева.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..