Михаил Димов за новия сезон на Театър на сетивата, който сме представяли неведнъж в Радио София:
"Дали се излиза или влиза в Комфортната зона с голяма буква, за нас зрител не е уместната дума. Всички са участници, които сменят по неочакван и деликатен начин гледната точка.
Поглеждат от различен ъгъл и под различна перспектива от гледането с очи. За разлика от традиционния, преживяванията са свързани с пет сетива. как да го разкажем с думи, запазвайки елемента на изненада?
Събитията ни са като на стълба, стъпваме на едното, за да стигнем другото. В Бургас бяхме в една сграда до Морска гара - между спокойното и дивото море. Спектакълът ни бе "Корабът на Ной". Ние не повтаряме спектаклите, те са свързани с местата, където възникват. За пръв път това ще е спектакъл, който може да пътува - в София и извън страната.
Свързан е със смяната между световете. Какъв е следващият свят? Какво бихме взели, запазили, от стария свят? Получи се интересна динамика. От хора по улиците събрахме по пет думи, които биха искали да спасят, ако изчезне езикът. Най-често повтарящата се бе любов.
Спектакълът въвлича хората в ситуация, където да си дадат сметка закъде пътуваме. Ако си представим, че ние можем да спасим, какво бихме посяли с нас? Смяната на гледната точка и интроспекцията са свързани с една свобода.
Не правим спектакли по готов драматургичен текст, а по мястото, където се случват. От сградата тръгва метатекста. Различните сцени и преживявания не са хронологично свързани. Пътуващият зрител сам съставя своята пиеса. Това, което направихме в Химическия факултет бе да използваме виртуална реалност. Лабиринтът отвори пътя към други копродукции с университети. Следващият ще е УАСГ. Доброволците ни чакат момента, в който могат да преминат от зрител в другата страна. Те трябва да имат силно присъствие. Светът ни се разширява с всеки спектакъл.
Думата ни е съкровен. Преди осем години създадохме Институт за изследване на тишината, събитията ни са такива, в които не се говори. Концертите ни ще са осемчасови, ще се стриймват след третия. Гостите ще са им Белонога и виртуозният пианист Светлин Маринов. Музиката ще възниква на момента. Тя носи дълбочината на нарастващата тишина. Следващите ще са с Иван Шопов и Атеш Хан."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..