· Кризата на демокрацията и какви са институциите на бъдещето.
· Бъдещето на градовете и как данните от ресторанти или движението на таксита показват социално-икономически трендове, колко са богати хората, кога пазаруват и пр.
· Какво значи да си потънал в now-ism и short-termism за правителства, общество, бизнес.
· Какви са рисковете, които ще променят бъдещето на човечеството: Природни - Човешки (антропогенни) - Технологични - Систематични.
· Първата жена, която живее със социален робот.
· Как Дубай постига този напредък само за 50 г и мн. други.
Д-р Тодорова сподели, че е бил представен социален експеримент с дама от Южна Корея живее със социален робот наречен "Грейс". Жената отначало е изпитвала страх, след това любопитство и най-накрая след периода на привикване се е привързала към робота.
"Този тип роботи не са програмирани все още на такова високо равнище за да имат чувства и емоции, но тя ги приписва. Тя според собствения си аршин изгражда някаква нейна идентичност, която е валидна само за нея. Това много ясно показва, че всъщност ние сме тези, които се адаптираме, приписваме някаква идентичност и емоционалност без такава да е налична", каза д-р Тодорова.
Проблемът, по думите й не е технологичен, а антропологичен и когато фокусът се измести последиците не са ясни. Относно една от световните кризи - кризата на демокрацията и многополюсния модел в света, някои западни коментатори и анализатори наричат вече този модел "Западният свят и авторитарните режими", където някои от страните няма да имат толкова ясна и дефинирана роля.
"Една империя не се гради върху това да произвеждаш нещо, а върху това да можеш да осигуриш маса, която да потребява. Заради това се е разпаднала Римската империя и Китай ясно разбира, че бидейки най-големият производител в света на всякакъв вид стоки и тези, които са достъпни, и тези, които обърнаха парадигмата в света, защото масовизираха всякакви стоки и услуги за целия свят, те разбраха, че това не е достатъчно. От Римската империя насам е важно кой ще потребява, защото доставчиците винаги могат да бъдат заменени, но самите хора са важни. И това е нещото, което поддържа Америка до ден днешен", отбеляза д-р Тодорова.
Тя подчерта, че към днешна дата имаме излишък от демокрация:
"Не трябва да разбираме, че демокрацията е прекалено много. В обществото има прекалено много социални субекти, прекалено много играчи и всички те обособяват малки обществени групи, всяка със своя кауза, със свое искане, със свое търсене. И те стават толкова много, че от една страна се разпадат обществените връзки, обществото много се фрагментаризира и е невъзможно да изградим солидарност между тези групи. От друга страна властта и тези, които управляват не могат да смогнат да удовлетворят исканията на всички тези групи и да ги приоритизират, защото всички твърдят, че техният проблем е най-важен".
"Ние можем да изграждаме една култура за неиделогизиране към бъдещето и когато успеем, когато стигнем до консенсус кои са безспорните заплахи или възможности за нас, някакъв тип утопии, следва да пренесем това в настоящето. Иначе няма да можем да продължим", посочи д-р Тодорова.
Тя сподели, че в момента има криза на лидерството, което е функция на времето, в което живеем.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката..
В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ . В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..
Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена". Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...
През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..