Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен форум постави въпроси за бъдещето

Снимка: Радио София

Какво ще бъде бъдещето, какъв е неговият дизайн и какви сме самите ние в него? В Дубай се проведе най-големият световен форум за футуристи и футуролози. Повече подробности за него пред Радио София разказа д-р Мариана Тодорова. Форумът е поставил редица въпроси, които са били обсъдени:

·  Кризата на демокрацията и какви са институциите на бъдещето.

·  Бъдещето на градовете и как данните от ресторанти или движението на таксита показват социално-икономически трендове, колко са богати хората, кога пазаруват и пр.

·  Какво значи да си потънал в now-ism и short-termism за правителства, общество, бизнес.

·  Какви са рисковете, които ще променят бъдещето на човечеството: Природни - Човешки (антропогенни) - Технологични - Систематични.

·  Първата жена, която живее със социален робот.

·  Как Дубай постига този напредък само за 50 г и мн. други.

Д-р Тодорова сподели, че е бил представен социален експеримент с дама от Южна Корея живее със социален робот наречен "Грейс". Жената отначало е изпитвала страх, след това любопитство и най-накрая след периода на привикване се е привързала към робота.

"Този тип роботи не са програмирани все още на такова високо равнище за да имат чувства и емоции, но тя ги приписва. Тя според собствения си аршин изгражда някаква нейна идентичност, която е валидна само за нея. Това много ясно показва, че всъщност ние сме тези, които се адаптираме, приписваме някаква идентичност и емоционалност без такава да е налична", каза д-р Тодорова.

Проблемът, по думите й не е технологичен, а антропологичен и когато фокусът се измести последиците не са ясни. Относно една от световните кризи - кризата на демокрацията и многополюсния модел в света, някои западни коментатори и анализатори наричат вече този модел "Западният свят и авторитарните режими", където някои от страните няма да имат толкова ясна и дефинирана роля.

"Една империя не се гради върху това да произвеждаш нещо, а върху това да можеш да осигуриш маса, която да потребява. Заради това се е разпаднала Римската империя и Китай ясно разбира, че бидейки най-големият производител в света на всякакъв вид стоки и тези, които са достъпни, и тези, които обърнаха парадигмата в света, защото масовизираха всякакви стоки и услуги за целия свят, те разбраха, че това не е достатъчно. От Римската империя насам е важно кой ще потребява, защото доставчиците винаги могат да бъдат заменени, но самите хора са важни. И това е нещото, което поддържа Америка до ден днешен", отбеляза д-р Тодорова.

Тя подчерта, че към днешна дата имаме излишък от демокрация:

"Не трябва да разбираме, че демокрацията е прекалено много. В обществото има прекалено много социални субекти, прекалено много играчи и всички те обособяват малки обществени групи, всяка със своя кауза, със свое искане, със свое търсене. И те стават толкова много, че от една страна се разпадат обществените връзки, обществото много се фрагментаризира и е невъзможно да изградим солидарност между тези групи. От друга страна властта и тези, които управляват не могат да смогнат да удовлетворят исканията на всички тези групи и да ги приоритизират, защото всички твърдят, че техният проблем е най-важен".

"Ние можем да изграждаме една култура за неиделогизиране към бъдещето и когато успеем, когато стигнем до консенсус кои са безспорните заплахи или възможности за нас, някакъв тип утопии, следва да пренесем това в настоящето. Иначе няма да можем да продължим", посочи д-р Тодорова.

Тя сподели, че в момента има криза на лидерството, което е функция на времето, в което живеем.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти обсъждат "Екологичните аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България"

Днес и утре в Етрополе се провежда Национална научно-техническа конференция на тема „Екологични аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България”. Участниците дискутират теми като иновативни решения за производство в хармония с природата и устойчивото управление на отпадъчните води, каза пред Радио София доц. д-р инж. Кремена Деделянова -..

публикувано на 16.05.24 в 17:56
Доц. Тодор Ялъмов

Стопанският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" спечели най-значимия проект в историята си

Наскоро Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“  спечели най-значимият до момента проект в своята история. Туининг проектът TWIN4ECO е на стойност 2,7 млн. лв. и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Срокът на изпълнение е средата на 2026 година.  Същността на проекта е пренасяне на..

публикувано на 16.05.24 в 17:06

Има ли решения за преодоляване на демографската криза?

„Здравеопазване и образование: Възможни решения за преодоляване на демографската криза” е темата, която обединява Ротари България и различни институции. На кръгла маса днес в София, те обсъждат глобалните тенденции за задълбочаване на демографската криза и това, че България е най-засегната държава в ЕС. Пред Радио София Христо..

публикувано на 16.05.24 в 15:46

Музика, изкуства и занаяти учат в нов арткабинет таланти на 27-о училище

Заместник-кметът по направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" Яна Генова откри арткабинет в 27-мо училище "Акад. Г. Караславов" , съобщиха от Столичната община. Новият кабинет е предназначен за преподаване на изкуства – музика, изобразително изкуство и занаяти. Новото артпространство ще помогне за развитие на дарбите на..

публикувано на 16.05.24 в 15:12

БФЖ ще подпомага организации, работещи с пострадали от насилие

Наскоро Българският фонд за жените (БФЖ) съобщи за нова програма, чрез която ще се инвестират 3,5 милиона лева в подпомагането на организации, работещи на първа линия по проблеми, свързани с насилието основано пола  и домашното насилие. "Вече 20 години БФЖ открито подкрепя организации, които работят по темите за правата на жените,..

публикувано на 16.05.24 в 15:07

Столичната община поема финансовата грижа за 12 деца мигранти

Столичната община поема финансовата грижа за 12 деца мигранти и бежанци, които са настанени в София без родителите си. Местната администрация ще обезпечи услуги, свързани с отглеждането и придобиването на специфични умения от децата, докато държавата поеме издръжката за тях. В момента 12-те деца живеят в Център за настаняване от семеен тип -..

публикувано на 16.05.24 в 14:39