Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Западна, по-западна и най-западна

Иван Панкев
Снимка: радио София

Иван Панкев за непознатите красиви кътчета в „България нашир и длъж

Ако винаги сте мечтали да обиколите България нашир и длъж, и то посещавайки и спирайки се на по-малко познатите и встрани от обичайните туристически маршрути, но все не сте имали време да го направите, сега можете да го прочетете, събрано в книга. Тя се нарича точно така  - България нашир и длъж, неин автор е Иван Панкев, пътешественик, откривател с приключенски дух, сладкодумен разказвач и чудесен фотограф. След като събра преди време в друга книга планините на България, с всички най-високи върхове и любопитни маршрути при това, сега той предлага други точки, ако говорим за конкретни измерения – географския център на България (в местността Узана, до Габрово) и най-западната, най-южната, най-източната и най-северната точка в страната ни. Питам за коя ще ни разкаже в „Радиокафе. 

За най-западнатаказва той, защото е най-спорна. Дълго време се е считало, че това е връх Китка, който е над село Жеравина, почти изчезнало вече, в Кюстендилско. По-късно се оказало, че близкият до него хълм Шулеп камък бил по-западен.  В по-ново време пък, след 2000 година, се прави ново GPS засичане от учени от Софийския университет и те установяват, че най-западната точка всъщност е в една седловина под връх Връшка чука  във… Видинско, но не знам дали това е признато от Националния статистически институт, не е сигурно“. Иван Панкев, за всеки случай, ги е посетил (и описал в книгата) и трите.

Едно от най-красивите му открития по време на тези 63 пътувания, събрани в 31 пътеписа с много, много снимки, е връх Вейката, „нашата най-южна точка, намира се в Източните Родопи, на границата с Гърция,  преходът дотам е сериозен – 12 километра в посока, но си заслужава“. Изненадва го устието на река Тимок – „бях го минавал със сал по Дунава, но от брега погледнато е много интересно – разлято, с една растителност, която много прилича на мангровите гори в тропиците“.

От книгата можете да научите много, Иван Панкев е пътешествал и пеша, и с колело, и сам, и със съпругата си, а често и с детето им, което е на 4 и половина. Мисията му е да вдъхновява хората да пътуват. Предстои му ‚най-после да опиша и някои от пътуванията си извън България“. Убеден е, че красотата на дадено място зависи и от моментното усещане, настроение, както и от компанията, с която си. Незабравима за него ще остане Коледата, на която цялото семейство са спали на палатки под връх Исполин, до географския център на България.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13