След 20 години говорене, у нас не трябва да си задаваме въпроса дали България трябва да влезе в еврозоната, а да попитаме защо досега това не е станало. При първия ни опит 2007-2008 г. не ни искаха, но защо нито едно от правителствата след това не положи усилия, за да бъдем в еврозоната.
Това коментира в интервю за Радио София финансовият експерт Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите.
По думите му, именно изминалите 15 години говорене и нищо неправене е сред причините много хора да се съмняват, че тази стъпка е добра за нас.
За някои цели се искат "жертви", повече труд.
"У нас няма правителство, което е искало да ускори нещата с реформи, и след това да е било избрано. Наказваме хората, които полагат усилия да постигнат това, което декларираме, че искаме. Като не правиш реформи, няма как да бягаш по-бързо от останалите", каза още Дацов.
Той подчерта, че еврозоната е преди всичко стратегия за подобряване живота на държавата. Тя е ускорител. Помага, но не автоматично.
Финансистът сравни казусът с преминаването на ученик от клас в клас - може и да му стане по-трудно, дори в някаква степен животът да му се влоши, но възможно ли е ли без образование да напредне?
Въпросът отдавна не е икономически. С фиксирания курс у нас от над 20 години ние де факто сме въвели еврото, с някои изключения, допълни Любомир Дацов. Почти нищо няма да се промени съществено.
Но хоризонтът ще стане друг. Доверието, сигурността на държавата.
За следващата година Дацов прогнозира икономически растеж на България "от 0 до 1 процент, по-скоро към 1".
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..