Както вече е ставало дума в ефира на Радио София, конкурсът "Дърво с корен 2022", който търси най-интересните дървета в България и историите, свързани с тях, тази година е посветен на климатичните промени.
"Като общество е важно да променим малкото неща, които зависят от нас и с които можем в някаква степен да повлияем на тези процеси. Климатичните промени реално оказват влияние във всекидневието ни", отбеляза пред Радио София Любомира Колчева, председател на фондация "Екообщност".
Тя припомни, че освен главната категория "Дърво с корен", вече има и други две: "Вековните дървета говорят" - за впечатляващи вековни дървесни видове, свързани с исторически събития, значими личности или местни предания, и "Млад природолюбител" – с истории на дървета, които са засадени от или, за които се грижат деца на възраст до 16 години.
Тазгодишната кампания приключи в средата на октомври.
Направени са 28 предложения.
В журито са доц. Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, гл. ас. д-р Евгени Цавков - преподавател по дендрология в Лесотехническия университет, журналистът Стоян Георгиев и лесовъдът инж. Тома Белев.
Те ще определят най-интересните истории в първите 2 категории и съответните дървета ще бъдат включени в гласуване от фейсбук почитателите на природата и на конкурса.
Всеки може да даде своя глас от 4 ноември до 5 декември т.г.
Победителят в основната категория ще представя България в конкурса "Европейско дърво на годината", който ще се проведе през февруари 2023 г.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Вижте още:
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..