Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как бизнесът взаимодейства с академичното образование

Снимка: Радио София

Американската търговска камара (АТК) в България, СУ "Свети Климент Охридски" и НБУ стартираха съвместна инициатива, която комбинира бизнес опита на водещи HR-професионалисти, които работят в компании-членове в една от водещите бизнес-организации, каквато е АТК, и академичния подход. По темата за образованието и човешкия капитал пред Радио София разказаха доц. д-р Боряна Богданова, заместник-декан на Стопанския факултет към СУ, представителят на НБУ - гл. ас. д-р Мариана Димитрова и Даниел Киряков, Мениджър "Комуникации и връзки с институциите" на Американската търговска камара.

"Инициативата започна будителски в началото на месец октомври, когато започват и учебните години на висшите училища и тя надгражда досегашните опити, инициативи и дейности на АТК, в частност Комитет "Човешки капитал и образование", който е може би един от най-активните при нас с това, че водещи HR специалисти искат да споделят своя опит с бъдещи бакалаври и магистри, които се обучават в две от програмите на двете висши училища", посочи Киряков.

По думите му целта е пределно ясна - ако може бизнесът да допринесе за запълване на практическите неясноти по отношение на професията мениджър на човешки ресурси. Той отбеляза, че законодателните промени не могат да наваксат изостаналото, но един добър диалог между академична общност и бизнес може.


Киряков сподели, че една камара има своите специфики и отношения на членовете и има уклон към специалисти на сектора, който представлява, като това допълване е в полза на държавата и обществото:

"По този начин създава възможности средата да се подобрява, хората да си намират по-лесно работа и може би България да стане едно по-добро място за работа и живот".

"За да бъде успешен един такъв продукт е много важно да има правилната стиковка между бизнеса, академичните планове и учебни програми, с които работим и правилното модулиране в конкретно добре подбрани часове", отбеляза с доц. д-р Боряна Богданова.

Гл. ас. д-р Мариана Димитрова поясни, че е много полезно за студентите освен да получават теоретични знания да могат да се докоснат до това, което бизнесът предлага, да видят реални професионалисти от сферата на управление на човешките ресурси, както и да разберат добри практики в тази област. Тя каза, че по нейни наблюдения студентите посрещат много добре тази инициатива и тя се вписва чудесно в програмите, които изучават.

По думите й една организация, която се стреми към успех е желателно организационната култура в нея да е такава, че да дава възможност за комуникиране както между различните звена, така и между мениджърския състав и редовите служители.


Доц. д-р Боряна Богданова сподели, че като ръководител на Кариерния център забелязва, че има все по-голямо търсене на висококачествени добре подготвени специалисти, а един такъв тип академия има основна функция да скъси разстоянието между теоретичната подготовка на студентите и пазара на труда.

Киряков отбеляза, че ако целта е прогрес и благоденствие на отделни групи хора, то тогава фокусът на бизнеса и работодателите е да се създадат условия, при които хората да бъдат добре. Да имат здравословни и безопасни условия на труд, добри взаимоотношения, възможност за изява, възможност за повишаване на квалификацията, идеите им да бъдат чути, реализирани, както и възнаградени.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички деца трябва да играят заедно

Ваня Тодорова за новото пространство на конна база "Ахил", която работи с деца със специални образователни потребности: "Мечтата ми е била да бъдем максимално полезни. Сега няма да е само конната база, аз съм ерготерапевт и сме планирали площадка, включително за деца в инвалидна количка. Има рампа да се качи да играе в съоръжение "замък"...

публикувано на 19.05.24 в 11:30
Щерион Пилидов

Сбъднатите мечти на Щерион Пилидов

Щерион Пилидов за новата си песен (но и за произхода на запомнящото му се име): "Аз съм музикант под наем, композирам за доста хора, за съжаление не остава много време за мен. Работя с Ритон, Авеню, Камелия Тодорова. Много различни стилове, това ме развива доста като музикант и човек. Започнах да се занимавам с музика на 16 г. Преди се..

публикувано на 19.05.24 в 11:09
Даниела Тошева

Обучение чрез предизвикателство

"Зелени момичета в помощ на кръговата икономика" - Даниела Тошева, член на управителния съвет на АЛДА Асосиейшън. Развива собствен бизнес в една непопулярна за жени сфера - метали. Впоследствие започва бизнес консултантска дейност в подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия,  занимава се с Европейски проекти като консултант. АЛДА Асосиейшън е..

публикувано на 19.05.24 в 10:45

Читателят не се дистанцира, а съпреживява

Пламен Тотев за романа "Арката на лястовицата"  на датската писателка  Сисел -Йо  Гейсен  ( изд . „ Персей “ ) , който „Уолстрийт Джърнъл“  нарежда сред  „10-те най-добри мистерии  на годината “: "Авторката е биолог, но по ген и талант е най-вече писател. С това постига световна известност. Тя има по-различен поглед за нещата, познава..

публикувано на 19.05.24 в 09:46

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00