Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на “Лозенец“ Константин Павлов в студиото на колела на Радио София. Какво видя в поверения му район?

Снимка: Радио София

Новото студио на колела на Радио София тази седмица обиколи район „Лозенец“, заедно с кмета Константин Павлов.

Във второто издание на рубриката "Нашата кола във вашия квартал", водещият на „Събуди се, София“ Константин Лавсов разходи с автомобила районния кмет в новите квартали, които попадат на територията на „Лозенец“.

Първата точка, през която преминаха е ремонтираният бул. „Филип Кутев“, след което мобилното студио се насочи по ул. „Флора Кънева“. През седмицата стана ясно, че големият проблем в тази част на София е собствеността на улиците.

Ул. „Флора Кънева“ е общинска собственост. По нея се изгражда с европейски пари водопровод, който трябва да свърже канализацията на „Драгалевци“ със софийската канализация и самият кв. „Кръстова вада“ да получи канализация, което ще го накара да прилича на по-модерен квартал“, каза Константин Павлов.

Той коментира и казуса с ограниченото паркиране около столичния Зоопарк. Паркоместата са малко и се заемат веднага, след което останалите автомобили паркират неправилно.

„Бившият паркинг на Зоопарка е доста голям, но той е бил приватизиран през 90-те години и оттогава е склад за строителни материали. Въобще не мисля, че тук е мястото за голям склад за строителни материали. Смятам, че продажбата на самия паркинг е скандален и дори криминален, но ситуацията е такава. Той е частен“, обясни Павлов.

По думите му, няма как на мястото да се въведе почасова зона за платено паркиране, тъй като голяма част от имотите са частни.

Кметът на район „Лозенец“ направи връзка и с резултатите от последното преброяване на населението и местната политика.

„Точно тези нови квартали, в които ние се движим, как няма инфраструктура, как се чака за какво ли не с десетилетия, всъщност в тях се заселват най-желаните жителите по целия свят – млади, активни семейства, с добро образование, с малки деца, перспективни. Това са жителите мечта, а ние ги караме да живеят в тези условия, принуждаваме ги, заради това, че десетилетия наред не сме успели да си направим градовете такива, каквито трябва. Импулсът те да напуснат България е огромен“, добави Константин Павлов.

Какво още каза кметът на „Лозенец“ за проблемите, свързани с новите квартали на територията му, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25

Локацията ни е свободна, сцената ни е открита

Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".

публикувано на 19.04.25 в 10:07
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16