Във второто издание на рубриката "Нашата кола във вашия квартал", водещият на „Събуди се, София“ Константин Лавсов разходи с автомобила районния кмет в новите квартали, които попадат на територията на „Лозенец“.
Първата точка, през която преминаха е ремонтираният бул. „Филип Кутев“, след което мобилното студио се насочи по ул. „Флора Кънева“. През седмицата стана ясно, че големият проблем в тази част на София е собствеността на улиците.
„Ул. „Флора Кънева“ е общинска собственост. По нея се изгражда с европейски пари водопровод, който трябва да свърже канализацията на „Драгалевци“ със софийската канализация и самият кв. „Кръстова вада“ да получи канализация, което ще го накара да прилича на по-модерен квартал“, каза Константин Павлов.
Той коментира и казуса с ограниченото паркиране около столичния Зоопарк. Паркоместата са малко и се заемат веднага, след което останалите автомобили паркират неправилно.
„Бившият паркинг на Зоопарка е доста голям, но той е бил приватизиран през 90-те години и оттогава е склад за строителни материали. Въобще не мисля, че тук е мястото за голям склад за строителни материали. Смятам, че продажбата на самия паркинг е скандален и дори криминален, но ситуацията е такава. Той е частен“, обясни Павлов.
По думите му, няма как на мястото да се въведе почасова зона за платено паркиране, тъй като голяма част от имотите са частни.
Кметът на район „Лозенец“ направи връзка и с резултатите от последното преброяване на населението и местната политика.
„Точно тези нови квартали, в които ние се движим, как няма инфраструктура, как се чака за какво ли не с десетилетия, всъщност в тях се заселват най-желаните жителите по целия свят – млади, активни семейства, с добро образование, с малки деца, перспективни. Това са жителите мечта, а ние ги караме да живеят в тези условия, принуждаваме ги, заради това, че десетилетия наред не сме успели да си направим градовете такива, каквито трябва. Импулсът те да напуснат България е огромен“, добави Константин Павлов.
Какво още каза кметът на „Лозенец“ за проблемите, свързани с новите квартали на територията му, можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..