Относно броя на неизправните асансьори в страната Фролошка коментира, че такава информация не е стигала нито до фондацията, нито до широката общественост и съществува необходимост от това, да бъде установен действителният брой на асансьорните съоръжения, както и тяхното реално състояние.
Според Българската асансьорна асоциация в България има около 130 хиляди асансьора, като 90 хиляди от тях са монтирани преди 1999 година, а само през 2022 г. от движение са спрени 90. Реални ли са тези числа и чия е предимно отговорността за поддържането на лифтовете - етажната собственост, всеки един ползвател или контролните органи?
"Аз съм сигурна, че тези данни би трябвало да са достатъчно динамични поради факта, че има съоръжения, които отпадат от употреба, а освен това наблюдаваме и бум в строителството, така че едва ли тези данни биха могли да бъдат надеждни. Това може да бъде установено в рамките на едно детайлно изследване, което да бъде извършено на територията на страната и което да потвърди или отрече тази информация", коментира Фролошка.
Тя допълни, че отговорността за поддръжката би трябвало да бъде в етажната собственост, тъй като по силата на всички действащи законови разпоредби в нашата страна асансьорът е обща част от етажната собственост. Отговорността на фирмите за поддръжка е тази поддръжка да бъде осъществена качествено и е недопустимо асансьорните съоръжения да бъдат ремонтирани от неупълномощени лица. Фролошка коментира, че съществува закон, при който етажната собственост не може да бъде глобена по никакъв начин за това, че асансьорът е ремонтиран от неоторизирано лице.
За това как се подготвят специалисти по асансьорна техника Фролошка посочи, че е бил направен опит да бъде създадена такава паралелка, но привличането на млади специалисти е било неуспешно. Според нея за да има интерес към професията би трябвало браншът да инициира този интерес чрез обучения, привличане на световни лидери и т.н., а от Фондация ''Асансьорна безопасност'' организират обучения за деца.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..