Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българско неделно училище "Васил Левски" отвори врати в Кеймбридж

За събитието разказва Тюркян Османова, съосновател на школото

Снимка: Архив на Тюркян Османова

Българско неделно училище официално отвори врати в Кеймбридж. То носи името на апостола на свободата Васил Левски.
Негови създатели са двама български филолози - Петко Петков и Тюркян Османова, които живеят в английския град. Според Тюркян Османова, дългите години на емиграция са голямо изпитание за езика, културата и традициите, затова основната цел на училището е да направи това изпитание по-леко и да ги съхрани.

“Няма как, когато двама сънародници, още повече филолози, се съберат на едно място, те да не заговорят за България – за езика, културата и традициите - сподели Тюркян Османова. - Има много български деца, които по една или друга причина остават извън класните стаи на българските училища в чужбина. Затова решихме да създадем това училище, подкрепени от цялата българска общност в Кеймбридж”.

Какво предстои оттук нататък?
По думите на Османова, след официалната регистрация по местното законодателство, предстои кандидатстване за регистрация в официалния списък на българските училища в чужбина, след това и по програма "Роден език зад граница".

“Защо е важна тази регистрация? Важна е, защото свидетелствата, които ще издаваме, ще бъдат валидни и в България…” Тя обясни още, че идеята училището да се казва "Васил Левски", е свързана именно с факта, че и самият той е бил учител.
”С неговите думи, в които вярваме - "Дела трябват, а не думи”, решихме да следваме неговия пример, за да ни познават по нашите дела”.

Двамата филолози подемат кампания за издигане паметна плоча на Васил Левски в Кеймбридж. Идеята среща пълна подкрепа от българската общност.

“Живеем в нелеки времена и смятам, че трябва да бъдем обединени и именно към това се стремим, като българска общност. Това ще бъде първата българска паметна плоча в Кеймбридж, а български паметници не се откриват всеки ден, затова искрено вярваме,че това ще ни обедини”, допълни Тюркян Османова.

Занимания в българското неделно училище в Кеймбридж са предвидени дори за най-малките - децата до 3-годишна възраст.

Чуйте още подробности от разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27