"Приложими ли са у нас добрите чужди практики за защита на животните?"
Такава дискусия беше проведена преди броени дни между представители на сдружение "На Ти с Природата" и други граждански организации, столичния район "Средец", МВР, МОСВ, ЦОРХВ, БАБХ, Столичния инспекторат, СОС и юристи.
Самия факт, че е формулирана така темата, говори, че прилагане на такива добри практики или не се прави, или е незабележимо и недостатъчно.
Какво пречи на държавните институции да работят за защита на животните?
В крайна сметка – има или няма в България зоополиция?
Къде да се обаждат гражданите, когато намерят пострадало животно, нуждаещо се от спешна помощ? Какво да направим, ако съседът системно си пребива кучето или го пуска само да се разхожда?
Все още за мнозина търсят отговори на подобни въпроси. По тях са работили от "На Ти с Природата" в проекта си "За животните и хората – разговор с продължение". Направили са и проучване за пречките – вкл. и законодателните, пред добрата работа в тази област.
За него пред Радио София разказа Габриела Пападопова от сдружението.
Тя допълни, че в България на хартия има 433-ма зоополицаи, но тяхната работа остава незабележима.
Жестокостта и убийството на животно е престъпление от Наказателния кодекс, и то не само когато става дума за домашни животни. Насилие е и когато гледаме кучето си на верига в двора, подчерта Пападопова. И апелира хората да знаят правата си и да сигнализират органите, ако станат свидетели на подобни случаи.
Според нея налагането на забрана на фермите за кожи у нас зависи изцяло от политиците. В много страни те вече са забранени. Ако в България не решим този въпрос, решението ще дойде отвън, от ЕС.
Тя допълни, че е нужно ясно и категорично регламентиране на процедурите за взаимодействие между институциите, които са ангажирани в борбата с насилието над животни.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.Президентът Румен Радев свиква през днешния ден Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях". На 12 февруари, с единодушие от 197 гласа „за“ депутатите приеха на първо..
През днешния ден от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и облачността ще се разкъсва. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и там ще има условия за виелици и навявания, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между..
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..