Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-кметът на район "Подуяне" Петър Митев в колата на Радио София

Снимка: Радио София

В рубриката "Нашата кола във вашия квартал" тази седмица зам.-кметът на район "Подуяне" - Петър Митев обиколи кварталите "Левски", "Хаджи Димитър" и "Сухата река" воден от Божидар Янев.

Разговорът в "студиото на четири колела" засяга първо един от основните проблеми на района - паркирането

"За последните години са премахнати около 800 гаража, като имайте предвид, че на мястото на два премахнати гаража могат да паркират три или четири автомобила", казва по въпроса Петър Митов и добавя, че политиката на районната администрация е всички общински имоти да се превърщат или в зони за паркиране или в зони за озеленяване. Работи се и по "калните точки", които се ремонтират с паркинг елементи, под които пониква трева и това прави паркомястото "много по-облагородено".

В район "Подуяне" има доста детски градини и училища, прави впечатление на водещия Божидар Янев, но от проведената през седмицата анкета сред жителите става ясно, че местата отново не достигат. По техните думи в 24 СОУ "Пейо Яворов" има "деца-фантоми", които заемат бройките в класовете.

"Специално 24-о училище има много свободни места, така че специално там не би трябвало да има такъв проблем. Има завишен интерес към някои училища, но там със сигурност няма деца-фантоми", отвръща на въпроса зададен от слушателите зам.-кметът на район "Подуяне". И в тази тема той заявява, че на територията на района има 11 дестки градини, повечето в по две сгради, и 2 ясли. И въпреки това има около 300 чакащи за място деца. До края на месеца г-н Митев обещава да открият нов филиал на детска градина, който се помещава в бивш магазин, а до края на годината - разширение на детска градина, което ще приюти още четири групи.


Преминавайки по ул. "Резбарска" зам.-кметът заявява, че там не се предвижда скоро да се ремонтира. Причината е временната организация на движението, която е въведена заради изграждането на тунела на метрото под бул. "Владимир Вазов".

"В момента ремонтираме около 3000 кв.м. тротоарни настилки и са възложени още около 3000 за ремонт на пътно платно", казва Петър Митев и допълва, че за реконструкцията на пътното платно на ул. "Летоструй" в момента тече процедура по избор на изпълнител

Основен проблем в "Подуяне" е мръсният въздух. Особено по време на отоплителния сезон.

"Програмата, която се извършва от Столична община, е с цел намаляване на фините прахови частици и най-големия замърсител на въздуха - отоплението на твърдо гориво. Програмата е за подмяна на отоплителните уреди: от отоплителни уреди на твърдо гориво се минава на такива, които са по-екологични. Т.е. - заменяме печки и котли на дърва и въглища с котли на пелети и на газ, и климатици.", споделя Петър Митев.

Три са реките, които преминават през района - Перловска, Владайска и Слатинска

"Реките, в частта си в градска среда, са изцяло коригирани, което е един вид обезопасяване. В промишлената зона по-натам не са направени корекции", казва зам.-кметът Митев и добавя, че идеята за линеен парк е доста сложна за изпълнение и реализация.

Целият разговор на Божидар Янев със зам.-кмета на район "Подуяне" - Петър Митев чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43