Менторската и финансова подкрепа е насочена към български артисти на възраст до 30 години, които трябва да подготвят свой проект.
Стипендията е учредена по идея на Ина Кънчева и се дава всяка година на млади артисти. Вече 20 души са получили подкрепа чрез стипендията под някаква форма.
„Те са включени в различни проекти на фондацията, поканила съм ги да си партнират с мен или с мои колеги, финансова помощ, за да изпълнят свои проекти. Това, което през тези изминали 3 години наблюдавахме е, че младите артисти са доста обезверени, че всичко става много трудно и за съжаление, не работят върху общата си култура“, каза в предаването „Радиокафе“ оперната певица Ина Кънчева.
По думите й, младите хора искат да постигнат бърз успех, който да задържат трайно.
„Това, според мен, се дължи на телевизионните формати, които дават усещането, че за много кратко време можеш да постигнеш един невероятен успех и той да бъде устойчив във времето. Това е невъзможно“, казва Ина Кънчева.
Тя споделя, че голямата радост да бъдеш на сцената идва от непрекъснатото образоване и провокацията, която отправяш към самия себе си. Затова и хората, които ще кандидатстват за стипендията трябва да поставят себе си под прожекторите, а не своя проект, добави Кънчева.
„Повечето хора, които кандидатстват при нас, искат техен спорадичен проект, една идея мимолетна да бъде осъществена. Ние търсим ярка личност, която да има идеи, да знае как да ги представи и да не обслужва на всяка цена всяко нещо“.
Тази година, Фондация „Културни перспективи“ провокира и със стипендия Digital art. Тя е насочена към ярки ъндърграунд артисти, обясни Кънчева.
Номинираните кандидати могат да получат до 5000 лева за целеви разходи за конкретния проект. Участниците получават и менторска подкрепа в рамките на една година. Именно менторството е най-важното за един артист, добави Ина Кънчева.
Програмата е отворена за кандидатстване от 1 ноември до 25 декември 2022 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..