Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Иван Бърнев: Театърът е концентриран живот

Снимка: Ани Петрова

Носителят на наградата за главна мъжка роля на фестивала Seminci във Валядолид за филма "Васил" Иван Бърнев разказа пред Радио София за ползата от развитието на актьорски умения в ранна възраст, личният му опит в сферата, както и за първата награда. Той сподели, че за него наградата неминуемо води до размисли извън пиянството на целия възторг от нея.

"Имам толкова много талантливи колеги актьори правещи прекрасни неща, роли, филми, театър… Въпросът е, че заради това, че може би се намираме в тази част на света, където говорим този език, който не е толкова конвертируем, не би могъл толкова добре да излезе извън границите на нашия район и съответно да бъде оценен по този начин. Така, че това просто е въпрос на някакъв късмет, че аз съм попаднал в този проект", каза актьорът.

Той добави, че у нас българското кино няма голяма гледаемост и филмът "Васил" е имал фестивален успех главно навън. По думите му основната тема, която вълнува режисьорката Велина Прад е как западното общество гледа на българския емигрант, защото те реално нищо не знаят за България.

Бърнев поясни, че за кастинга се е явил с научен текст на испански, но до ден днешен той не говори този език. Освен това самият герой Васил е магнетичен с това, че разказва доста интересни "притчови" истории на испански и тези текстове е трябвало да се научат много добре.

По въпроса трябва ли децата в училище да изучават театър и актьорско майсторство в училищата, Бърнев подчерта:

"Задължително! Трудно ми е да го формулирам точно, кратко и ясно, но ще ни кажа какво се случва с мен. Аз започнах да се занимавам с театър, когато влязох във ВИТИЗ и мога да кажа, че моят истински пубертет да го кажем, тийнейджърството, когато започнах през театъра, през общуването ми на сцена с моите колеги от моя клас. През текстовете, които ние имахме да изпълняваме и да опитваме да преминат през нас. Прекрасно е теми, като сексуалността, теми като наркотиците, най-различни теми-табута да опиташ да ги прекараш през разни текстове и театър, защото тогава всичко е позволено. Театърът е концентриран живот, натъпкан в 30 секунди, или пък в минута и половина, зависи колко ви е откъсчето ", коментира актьорът.

"Хората се лъжат като казват, че това е изкуствен живот. Не, не е. Като видиш едни артисти по сцената, които плачат, преживяват нещо - това е истински преживян живот, това е твоето сърце. И на всичкото отгоре имаш дързостта това не да го скриеш през девет планини, ами го изваждаш и го показваш на хората", заяви той.

Бърнев отбеляза, че идеята на театралното обучение е да започва в по-ранна възраст, за да може в децата да бъде изграждана ценностна система, да се научат да мислят, както и да развиват своята фантазия и въображение.

"Това, което ни обгражда това е визуалният свят, който консумира нашето въображение. Защото това са спуснати директно готови образи. А какво е, когато четеш книга? Ти директно вътрешно произвеждаш образи, генерираш постоянно", сподели актьорът.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46