Тази вечер, на 14 ноември 2022 г. от 20.00 часа в клуб "Строежа" ще се състои концерт срещу насилието над жени озаглавен "Нито една повече". Той е организиран от "Феминистки мобилизациии" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени - 25 ноември е част от голяма кампания с различни културни инициативи. Подробности по темата в ефира на Радио София разказаха Десислава Димитрова, "Феминистки мобилизации" и Илияна Георгиева от Dead Man's Hat.
По думите на Димитрова целта на концерта и останалите културни събития е да се повиши чувствителността на обществото по темата с домашното и полово базираното насилие. На 25 ноември пред Съдебната палата от 18:30 ч. ще се състои протест срещу насилието над жени. Час от събитията ще бъдат курсове по самозащита, кинопрожекция с дискусия, както и онлайн кампания за масово входиране на протестни писма към държавните институции съдържащи исканията на протестиращите.
"Нито една повече" е и мотото на изложбата на открито пред градинката "Кристал", която беше открита днес, 14 ноември 2022 г. от 15:00 ч.
"Ние знаем за изложбата, не сме участвали в организацията, но много се радваме, че след като миналата година, когато за първи път използвахме този слоган, тогава протестът беше огромен. За първи път в България стана такъв голям протест по този повод. Освен това успяхме да ангажираме и да мобилизираме хора и в други градове, което също не се беше случвало до този момент и всички излязохме с това послание "Нито една повече", нито една повече жертва на насилие, и вече виждаме, че хората все повече го използват", сподели Димитрова.
Според думите на Георгиева малко са жените, които не са преживели насилие и лошото е, че това вече се възприема като нещо нормално:
"Не става въпрос само за насилието над жени, ние бихме застанали зад всяка една дейност свързана срещу насилието. Лошото е обаче, че статистиката спрямо жените е наистина ужасяваща и това нещо трябва да спре. Да се говори за него и да има все повече места, към които жертвите на насилие да могат да се обръщат, защото те реално са беззащитни в този момент".
По данни на статистиката хората от по-бедните и крайни райони не разпознават проблема като такъв, защото са израснали в такава среда. Неприемането на проблема води и до големи последствия в развитието на децата на тези хора, както и като цяло на обществото. Георгиева отправи призив към жертвите на насилие да алармират полицията или да потърсят помощ в някой от кризисните центрове.
Десислава Димитрова сподели, че концертът има благотворителен характер, като е безплатен, на входа всеки ще може да остави по своя преценка дарение за Фондация "Пулс". Те поддържат един от кризисните центрове за деца и жени жертви на насилие, който се намира в Перник.
"Избрахме тази фондация, защото тази година те имаха доста сериозни финансови затруднения и бяха пред затваряне. Те си направиха кампания, закрепиха се нещата, но аз смятам, че това трябва да е нещо целогодишно и не може винаги да стигаме дотам, че един кризисен център от малкото реално функциониращи в страната да е пред затваряне", отбеляза тя.
В края на концерта групата Dead Man's Hat ще представи няколко свои авторски песни, които ще бъдат от двата албума на бандата. Освен това на сцена ще излязат групите Рeople of Maha и Callie.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..