Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 24 ноември в галерия "Контраст":

Експозицията "Нестинарка" - памет за забележителните творци Марин Големинов и Цанко Лавренов

5
Снимка: fb/Галерия "Контраст"

Забележителна експозиция ни връща към паметта на двама велики български класици в музиката и живописта. На 24 ноември, в галерия “Контраст” ще бъде открита изложбата “Нестинарка” - своеобразна среща между Марин Големинов и Цанко Лавренов.

Събеседници по темата в Радиокафе бяха бяха техните внуци - Лаврен Петров, Лили Големинова и кураторът Елисавета Станчева.

Тази година забележителната “Нестинарка” на Марин Големинов отбелязва своя 80-годишен юбилей.

“През 1942-ра година е била нейната премиера, за която много съм слушала. Казват, че за една нощ, тя преобръща всичко в живота на дядо ми - от напълно неизвестен преподавател в Първа мъжка гимназия, от човек, когото никой не е познавал, за една нощ е станал известен на цяла София”, споделя внучката на композитора Марин Голминов - Лили Големинова.

По думите на Елисавета Станчева, през януари 1942-ра, с подкрепата на хореографа Мария Димова, семейство Тосузови и младия Марин Големинов, се случва премиерата на операта “Нестинарка” на сцената на НТ “Иван Вазов”, а срещата между големите творци Цанко Лавренов и Марин Големинов се случва през 1968-а година.

“Те двамата тогава са в зенита на славата си, много заети и създават заедно тази постановка на “Нестинарка”, на която ние сме посветили изложбата”, допълва Станчева.

“Според мен, ние успяваме две огромни фигури в българската култура, да ги представим в един момент от тяхното творчество – това е през 1968-а година. Премиерата е на 17-и ноември, а декорите са създадени в рамките на година преди това", споделя на свой ред Лаврен Петров.

Елисавета Станчева, която е куратор на експозицията разказва за костюмите, които са били изработени за постановката.        
 
Датата на откриването на изложбата също не е избрана случайно – 24 ноември е рожденият ден на художника Цанко Лавренов, а също и на галерия “Контраст”.

Лаврен Петров разказва за непубликувани скици и проекти за декори на своя дядо, които никога не са били експонирани, но са реставрирани от пловдивската реставраторка Христина Цветкова. Не е известен поводът за срещата между творците, които са били и приятели. Общувайки приятелски, Марин Големинов предлага на Лавренов да направи сценографските декори.

“В цялата постановка “Нестинарка” през 1968-а са замесени страшно много хора, сред които известният художник Васил Иванов. Събира се блестящ екип от най-големи имена и изключителни професионалисти, всеки в своята област, сътрудничеството между които също дава блестящ резултат”, допълва Петров.

“Това беше най-интересното – “Нестинарка” харесваше и на интелигентни и на по-малко интелигентни личности, това е нещо чисто българско”, казва за своето произведение самият композитор, Марин Големинов.

Изложбата “Нестинарка”, голямата среща между творците Марин Големинов и Цанко Лавренов ще се случи на 24 ноември и ще продължи до 1 декември 2022 г.

Чуйте още подробности и интересни факти от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.06.24: Президентът връчва първи мандат за правителство

Гост в днешното предаване "Форум" беше доц. Александър Христов - комуникационен специалист и университетски преподавател, както и Иво Инджов, политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Част от обсъжданите теми бяха: Политическият сезон в страната Предстоящото връчване на първия мандат за съставяне на правителство от..

публикувано на 28.06.24 в 18:15
Елена Маркова от инициаторите на проекта

Проектът "От теб зависи" насърчава младите хора да водят по-устойчив начин на живот

С малки, но доста ефективни промени в ежедневието и начина ни на живот, можем да постигнем изключителни резултати за намаляването на вредните въздействия върху климата. Именно на тези промени залагат от сдружение "Обществен компас", насочвайки вниманието на младите хора на възраст между 15 и 29 години към проекта "От теб зависи!“, чиято цел е..

публикувано на 28.06.24 в 16:53

Застрашава ли газовият проект Neptune deep Черно море?

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 28.06.24 в 15:45

Тръмп и Байдън се изправиха в дебат

Американският президент Джо Байдън и бившия президент Доналд Тръмп се изправиха един срещу друг в дългоочаквания си първи дебат от тазгодишната предизборна кампания. Двамата се срещнаха в Атланта в опит да убедят нерешилите за кого да гласуват. Байдън като основна задача имаше да успокои избирателите и демократическата партия, да покаже, че ще има..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Програмата на фестивала "Паркът" слиза от покрива край езерото в Бизнес парка

Второто издание на фестивала "Паркът" в София предвижда разнообразна културна програма, която ще се разгърне в рамките на три дни - от 28 до 30 юни, на 3 сцени, при вход свободен, съобщиха пред БНР-Радио София организаторите от сдруженията  "Колективът" и "100 стола". Откриването е на покрива на многоетажния паркинг в Бизнес парка в жк..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Нови критерии за избора на ръководствата на общински дружества

През следващата седмица започват разговори между политическите формации в Столичния общински съвет (СОС) за изготвянето на нови критерии и процедури, по които ще се избират ръководствата на общинските дружества. Инициатори са от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (Спаси София), които вече са изготвили методология, но..

публикувано на 28.06.24 в 15:05

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

публикувано на 28.06.24 в 14:13