Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Как да опазим живота и културно-историческото наследство

Елина Желева и Макс Гурвиц
Снимка: БНР

Поредното издание на “Късното шоу” на Радио София разказва за три успешни инициативи свързани със съхраняването на човешкия живот, паметта и културно-историческото наследство на България. Гости на Даниел Ненчев са Иво Милев, арх. Дора Иванова, Елина Желева и Макс Гурвиц.

Слушайте епизода тук:

В първата част на предаването Иво Милев разказва за историята Владимир Димитров - Майстора и неговата нова биография на големия художник.

Формалният повод за написването на книгата е 140-годишнината от рождението на Майстора. Неформалният повод е личният интерес на Иво Милев към биографиите на хора, за които си струва да се пише, мисли и говори, а Майстора е един от тях.

„Правя го, защото смятам, че нещото, което отличава една цивилизация или култура, е умението или възможността да си спомняме, да изповядваме общи спомени и традиции. Когато това се прекрати, се прекратява и културното общество“, казва авторът.

Книгата разкрива както познати, така и по-слабо известни факти за един от най-забележителните български художници. Написана е по модела на класическата драма – пролог в три картини, пет действия и епилог.


Вторият час продължава темата за съхраняването на културно-историческото наследство. Номинираната за Будител на годината, арх. Дора Иванова разказва за монумента “Бузлуджа” и какво я мотивира да се заеме със задачата да го съхрани.

Тя уточнява, че не става въпрос за обновление на паметника, за опазване на културното наследство. Бузлуджа е паметник на културата и първоначалната идея е да се спасят мозайките и да се обезопаси монумента. Целта е той да се превърне в място за образование и диалог чрез различни мероприятия. Арх. Иванова иска да извади потенциала на Бузлуджа и чрез него да развие региона.

„Моето вдъхновение идва от Берлин, където съм завършила архитектура и живях 10 години. Там видях как тези обекти могат да развиват средата и съм убедена, че Бузлуджа може също да го прави именно чрез диалога и честното представяне на фактите, на различните гледни точки. Аз не съм живяла през социализма, никой не ме е питал дали искам да го има, но е факт, че тази сграда е там и въпросът е какво да правим с нея, така че да ни е полезна“, споделя тя.

Арх. Иванова вярва, че чрез Бузлуджа можем да разкажем по-богат начин за историята, създавайки рамката за липсата на свобода. Поставя въпроса как можем да разберем какви са проблемите днес, ако не знаем какъв е коренът им.

„За да разберем демокрацията, трябва да видим нейната липса. За да видим липсата, трябва да видим обектите, които я представляват, а Бузлуджа е много добра именно в това“, допълва тя.


В третата част на предаването разговорът се насочва към опазването на човешкия живот. Гости на Даниел Ненчев са Елина Желева и Макс Гурвиц, спасители на много бежанци чрез платформата bg4ua.com.

Те създават организация, с която да помогнат на бежанците, непосредствено след избухването на войната в Украйна. Работят за приютяването на бежанци, по различни дарителски кампании и сега целта им е да разкажат за всички онези, които са работили на терен и са помагали.

Самият Макс е имигрант, още от малък се мести постоянно и вярва, че може с личния си опит да бъде полезен на бежанците.

Всички тях можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов и преводачката на английски език Анджела Родел с наградата

Георги Господинов взе "Букър" за "Времеубежище"

Романът "Времеубежище" на Георги Господинов спечели най-престижната международна награда, давана за конкретна творба - "Букър". Призът бе връчен на церемония в британската столица Лондон. Господинов стана първият български писател с тази награда. Преводът на английски език е на Анджела Родел. След връчването на наградата Георги Господинов благодари на..

публикувано на 24.05.23 в 07:10

Денят на жената предприемач ще бъде отбелязан за 4-и пореден път

"Денят на жената предприемач 2022" е специално посветен на жената в различните ѝ роли, която вдъхновява както жени, така и мъже. Празникът е насочен не само към дамите, ориентирани към предприемаческа дейност. Основната цел на събитието е да се покаже комплексната роля, която жените изпълняват в ежедневието си. От отглеждането и възпитанието на..

публикувано на 22.11.22 в 18:35

Облачността се разкъсва до слънчево време, с температура в София до 27°

Днес преди обяд над Западна България облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд - до предимно слънчево време, съобщиха от НИМХ. През целия ден над източната половина от страната облачността ще е значителна, купеста и купесто-дъждовна и на много места ще превалява краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици. През нощта срещу вторник валежите..

публикувано на 15.08.22 в 07:35

Различни видове рози красят парковете на София

Едно от най-красивите цветя – розата разцъфна в парковете и градините на столицата. Цветовете на ароматното растение красят "Борисовата градина", парка на НДК, "Южен парк", градините пред Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", "Св. Климент Охридски", "Докторски паметник", Градската градина, както и покрай столичните булеварди..

публикувано на 10.08.22 в 12:00

Част от учениците в София-област се обучават дистанционно от днес

Въвеждат обучение на ротационен принцип за учениците в София-област. Мярката е временна, като влиза в сила от днес и ще важи до 24 октомври, съобщиха от Областната администрация. В този период 1, 2, 3, 4, 7, 8 и 12 клас се обучават присъствено, а класовете 5, 6, 9, 10 и 11-ти преминават в обучение от разстояние в електронна среда;..

публикувано на 12.10.21 в 08:20

Лица с увреждания в район „Слатина“ ще имат Център за подкрепа с иновативни услуги

Център за подкрепа на лица с увреждания ще бъде изграден в столичния район „Слатина“, разказа пред Радио София Весела Радева, старши експерт в Дирекция „Интеграция на хора с увреждания, програми и проекти“ на Столичната община. Сградата ще бъде завършена и въведена в експлоатация до края на тази година и след това ще се подготви и стартира..

публикувано на 13.08.21 в 16:57

Перфекционизмът е нездравословна амбиция

Нерядко, даже често, се случва някой да ни направи комплимент и да каже "Перфектeн си!" или "Перфектна си!" И ние благодарим и си мислим, че това е нещо добро. Така ли е в действителност и какво означава да си перфектен? Грешна, даже пагубна амбиция е перфекционизмът. Защо и как да се преборим с него и да вървим истински напред, слушайте в..

обновено на 25.02.21 в 14:10