Иновативен музикален инструмент музико, разработен за деца със сетивни дефицити ще бъде представен тази събота – 26 ноември, от 11:00 ч. в "Музейко", съобщи пред Радио София визуалната артистка Полина Герасимова.
Нейна е идеята и проектът, по които работи от 2 години. Помагат ѝ нейни съмишленици, сътрудници и приятели - инж. Ивайло Миленков (създал уникален хардуер и софтуер), Виктор Герасимов (инсталация и лед осветление), китаристът Иван Велков и барабанистът Мартин Профиров от група P.I.F., Ваня Герасимова, Иван Москов.
След много тествания и подобрения музико сега може да помогне на дете с увреждане по забавен и атрактивен начин да направи първата крачка към музиката, да пробва без никакви усилия и знания какво е да свириш на пиано или барабани, какво е ритъма и как се създава мелодия.
"Една година се опитвах да оптимизирам архитектурата и технологията на звукоизвличане, да бъдат така адаптирани, че инструментът да се използва от децата. Сега незрящо и глухо дете могат да свирят едновременно и да си помагат с наличните си сетива", разказа още Герасимова (▼).
Всеки тон е маркиран с определен цвят и това дава ориентация за глухите, например. Към инструмента има и светлинен електронен метроном.
Могат да свирят до 5 деца, но колкото са по-малко – повече ще напреднат музикално.
Музико е подходящ и за деца от аутистичния спектър, както и с церебрална парализа, защото се свири без допир.
Инструментът е разработен с финансовата подкрепа по програма „Култура“ на Столичната община.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..
Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..