Преди 30 години, Нина Димитрова и Васил Василев – Зуека решават да направят нов, бутиков и експериментален театър.
„Шинел“ излезе от шинела на Гогол на 6 ноември 1992 г.“, каза в предаването „Радиокафе“ Нина Димитрова.
„Събрахме, за да работим по различен начин, да не ни стои никой на главата, да кажем нещо свое. Събрахме се четири човека – аз, Васил Василев – Зуека, Светослав Гагов, Мая Петрова. Заявихме, че разрушаваме всякакви правила за правене на театър от типа на строго спазване на ролите в създаването на едно театрално произведение, няма режисура, няма сценография. Всички заедно правим едно цяло. Обединихме изразни средства на няколко изкуства“, каза Нина Димитрова.
За 30 години, „Шинел“ е изигран над 600 пъти, той е и най-дълго играното представление в България, в различни състави. Спектакълът е отличен с 14 международни награди.
Шинел“ е българският спектакъл с рекорден брой международни участия – над 200 международни фестивала в десетки страни и стотици градове по света.
Представлението е единственото в историята на българския театър, което две поредни години е хит на най-големия световен фестивал на изкуствата – Единбургският фестивал във Великобритания (1996, 1997).
▲ Лили Големинова и Нина Димитрова
„Това е фестивалът с най-главно „Ф“ – най-големият фестивал на изкуствата. Попаднахме на късмет, въпреки че поработихме за късмета. Той не беше в списъка на предложените. Бях на един курс по Арт мениджмънт и един ден бях предупредена, че ще идва Ричард Де Марко. Казах им, че повече няма да присъствам на тези курсове, ако някой от тези, които присъстват не дойде да гледа „Шинел“. Те се съгласиха. Ричард Де Марко гледа спектакъла и го беше избрал. Слава Богу, че не знаехме какво ни очаква. Проф. Калина Стефанова е била по една случайност на фестивала. 1298 спектакъла и 1000 трупи от цял свят са били тогава на фестивала. Там се случи това, което само сме гледали по филмите – как за една нощ се случват чудеса. Ти си един от многото и на другия ден става нещо“, спомня си Нина Димитрова.
И при двете участия на фестивала, британската критика дава най-високата оценка за спектакъла – 5 звезди на вестник „The Scotsman“. През 1997 година списание „The List“ го нарежда в класацията „ТОР 20” на най-забележителните събития на Единбургския фестивал.
„Шинел“ е единственият български спектакъл в класацията ТОП 5 на вестник „Гардиън”, който го нарежда сред 5-те най-добри спектакли в лондонския театрален афиш през 2000 година, когато Театър „Кредо“ гостува със спектакъла в „Барбикан център“ в Лондон.
„Шинел“ е и единственият български спектакъл в програмата на световно известния културен център, включваща заглавия с участието на имена като Бенедикт Къмбърбач, Жулиет Бинош, Кейт Бланшет и други.
30-ят юбилей на Театър „Кредо“ бе отбелязан и в Япония в началото на месец ноември. За 3-ти пореден път, българският театър бе в програмата на „Горски театрален фестивал Мацуе“ в префектура Шимане. „Кредо“ е българският театър-рекордьор по брой гостувания в Япония – цели 11 пъти.
През тази година Театър „Кредо“ работи по два проекта. Единият е образователен – „Клоунът Гогол“ и "кредО!шинел!“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..