Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" стана предпочитан дом за артистите от сферата на танца. Пореден танцов пърформанс там ще предизвика почитатели и любители на това изкуство на 29 ноември от 19:30.
Египетският танцов и музикален артист и изследовател Мунир Саид гостува в България от септември до края на годината.
Като хореограф той отправи покана към български танцьори, с които да работи заедно по солов и по групов спектакъл.
Соловият "I was there" вече беше представен на 24 ноември.
В Голямата зала на "Топлоцентрала" със свои колеги Саид ще представи мултидисциплинарната инсталация, сливаща танц, музика и визуални ефекти "(Не)-идентифицирани движения".
Част от проекта е резултат от работа в резидентната програма в Akademie Schloss Solitude, базирана в Щутгард, обясни пред Радио София Мирослав Христов, координатор "Гьоте институт".
Мунир Саид сподели добрите си впечатления от артистите, с които е работил в София. И обясни, че соловият спектакъл е бил базиран на носталгията и миналите спомени. Марина Хараламбова е проникнала, приела и интерпретирала идеите на спектакъла. Положителни са били реакциите и обратната връзка от публика и колеги.
"Винаги в работата си се стремя с нещо човешко да докосна хората, независимо къде се намират или какво работят", изтъкна хореографът.
В груповия спектакъл се третира рутинността в действията, които извършваме в работата, вкъщи, въобще - в живота. Дари и да постигнем някаква промяна, скоро сред това навлизаме в следваща рутина.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..