Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" стана предпочитан дом за артистите от сферата на танца. Пореден танцов пърформанс там ще предизвика почитатели и любители на това изкуство на 29 ноември от 19:30.
Египетският танцов и музикален артист и изследовател Мунир Саид гостува в България от септември до края на годината.
Като хореограф той отправи покана към български танцьори, с които да работи заедно по солов и по групов спектакъл.
Соловият "I was there" вече беше представен на 24 ноември.
В Голямата зала на "Топлоцентрала" със свои колеги Саид ще представи мултидисциплинарната инсталация, сливаща танц, музика и визуални ефекти "(Не)-идентифицирани движения".
Част от проекта е резултат от работа в резидентната програма в Akademie Schloss Solitude, базирана в Щутгард, обясни пред Радио София Мирослав Христов, координатор "Гьоте институт".
Мунир Саид сподели добрите си впечатления от артистите, с които е работил в София. И обясни, че соловият спектакъл е бил базиран на носталгията и миналите спомени. Марина Хараламбова е проникнала, приела и интерпретирала идеите на спектакъла. Положителни са били реакциите и обратната връзка от публика и колеги.
"Винаги в работата си се стремя с нещо човешко да докосна хората, независимо къде се намират или какво работят", изтъкна хореографът.
В груповия спектакъл се третира рутинността в действията, които извършваме в работата, вкъщи, въобще - в живота. Дари и да постигнем някаква промяна, скоро сред това навлизаме в следваща рутина.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..