Гражданската ангажираност, демокрацията и опазването на паметта са във фокуса на този епизод на "Късното шоу" по Радио София. Гости на Даниел Ненчев са визуалният артист, плакатист, аниматор, а отскоро и кино-режисьор Теодор Ушев, както и ютюбърът Стефан Попов - Чефо.
Слушайте епизода тук:
Разговорът с номинирания за Оскар Теодор Ушев е за паметта и паметниците, за свободата и демократичния процес, за изкуството и ролята на артистите. Относно паметниците, режисьорът е на мнение, че те трябва да бъдат запазени и поддържани, независимо дали са част от тоталитарното минало: "Бузлуджа например трябва да бъде запазен според мен, най-малко заради мозайките, които са шедьоври, правени от едни от най-добрите художници. Същото се отнася и за много други паметници. Може би е добре да се помисли за изваждането им от този контекст – например смяна на мястото. Това може да се случи с Паметника на Съветската армия в София, който е задължително да бъде премахнат и преместен на друго място с други такива паметници, където да бъдат обект на специална експозиция. Така от пропаганда ще се превърнат в антипропаганда и исторична памет в борбата на злото срещу доброто. Ако не помним какво се е случвало в миналото, няма да разберем, че сме се оказали в същата борба".
На въпроса за свободата и как да я запазим в тези трудни времена, аниматорът споделя: "Ако свободата не витае във въздуха, е много трудно да бъде упражнявана. Ние трябва да се грижим за нея, защото тя има свойството да изчезва много бързо. Първото нещо, за което си мечтае всеки новоизлюпен политик, е да разкара критиците, които да бъдат унищожени, осмивани и елиминирани. Затова трябва всекидневно да се упражняваме, за да имаме свобода. Не може да имаш свобода веднъж в годината, а през останалото време да живее живота си в несвобода и да караш, както ти дойде.
Съвсем скоро Теодор Ушев представи пълнометражния си филм"φ1.618". Той е единствено по рода си и е предизвикателство както да го изпишеш, така и да го изговориш. В предаването режисьорът сподели, че филмът е насочен към младата публика, защото в тях е надеждата, че могат да променят нещата и антиутопията от лентата няма да се превърне в реалност.
Гост в "Късното шоу" е и ютюбърът Стефан Попов - Чефо. Той има над 155 000 абонати в YouTube и създава видеа, в които коментира теми като НАТО, Закона "Магнитски" и др.В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...