Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чуй гласа на мъжа, чуй душата му

Снимка: Фондация Emprove

"Щастлива съм, че с толкова познати гласове и лица е свързана изложбата, посветена на мъжкото психично здраве и свързаната с него стигма."

Това призна пред Радио София Олга Минева - основателка на фондация "Emprove".

Експозицията носи названието „Чуй гласа ми“ и ще бъде открита на 30 ноември от 18:30 ч. в "Missia23".

А кои са участниците, за които говори Минева?
Стилните им портрети са направени от фотографа Павел Червенков, но всъщност можете да ги разпознаете и само по гласовете им.

Носете си слушалки! - призовават организаторите, - за да чуете емоционалните мъжки признания на актьора Христо Мутафчиев, олимпийския шампион Йордан Йовчев, художника Станислав Трифонов-Nasimo, музиканта и певец на група "Остава" Свилен Ноев, поета Илиян Любомиров, рапъра Матю Стоянов-Жлъч, журналиста Георги Тошев.

"И мъжете имат нужда от грижа, и мъжете имат емоции, а не се говори за това. Не се казва каква цена плащаме за потискането на тези емоции - каза още Олга Минева. – Мъжете в кампанията наистина имат какво да кажат."

Според Илиян Любомиров пандемията ни показа, че всички сме много по-свързани, отколкото допускахме. Осъзнахме, че всички имаме дефицити, изпадаме в кризи и емоционални сривове като последствия от война, инфлация, болести. Всичко това се отразява върху поведението, всекидневната ни комуникация. Носи стрес. Увеличават се предизвикателствата в различните ни социални роли.

"Дори когато правиш хубави неща, не можеш да им се зарадваш, да им насладиш. Липсата на разговор, на удоволствие, на увереност, че понякога слабостта е сила, резултират в различни проявления и патологии. Именно корелацията между мъжкото психично здраве и домашното насилие ме мотивира да участвам в проекта", подчерта Любомиров.

Аудио-фотоизложбата е част от "Movember" и грижата за здравето на мъжете - в това число и психичното.
Ще може да се види и чуе до 14 декември.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.05.25: Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт

Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..

публикувано на 28.05.25 в 18:54
Снимката е илюстративна

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета от с. Драгушиново

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..

публикувано на 28.05.25 в 17:35

"Моите приятели" на Фредерик Бакман излиза на български език дни след световната си премиера

Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..

публикувано на 28.05.25 в 17:03
Снежина Богданова и Радосвет Кукудов

Ученически перкусионен ансамбъл "Ритъм“ с концерт в Първо студио на БНР

За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..

публикувано на 28.05.25 в 16:25

Лекарства в интернет: Медикаментите с рецепта могат да се продават единствено в аптеките!

Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..

публикувано на 28.05.25 в 16:25
Канина Крисалис (вдясно) с една от първите читателки

Канина Крисалис дебютира с романа си "Нектар"

Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..

публикувано на 28.05.25 в 15:26