Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павлина Вежинова описва в книга духа на София от втората половина на XX век

„Хора и улици. Град като град“ ще бъде на Панаира на книгата в НДК на 11 декември

„Хора и улици. Град като град“  е озаглавена новата книга на Павлина Вежинова, в която оживява духът на София от втората половина на XX век.

Павлина Вежинова е дългогодишен редактор и сценарист в БНТ, автор и редактор на книги за възрастни, сценарист е и на множество филми, сред които документалният „Отвъд бариерата“, посветен на нейния баща, писателя  Павел Вежинов. Тя бе гост в предаването Радиокафе, където разказа за своята втора книга, посветена на София, след първата „По дирите на изчезналите софийски кръчми“.

По думите на авторката, тя се позовава на лични спомени и придобити знания за втората половина на XX век и хората които разгръщат духа на София и изграждат облика на града в този период. Целта на книгата е да съхрани и съживи спомена за хора, известни тогава, но непознати на днешното по-младо поколение. Вежинова разказва,че е използвала и спомени от архива с който са разполагали родителите ѝ във времето на нейните ранни детски години.

„Книгата беше организирана по друг начин, но я съкратихме, защото щеше да стане нещо огромно, но през цялото време исках да присъства в заглавието „хора“, „улици“, „град“ и така се стигна до стихотворението на Илия Атанасов, което след това стана част от легендарната песен“, споделя тя. 

Уточнява, че в книгата не разказва за всички софийски улици, но за 3 главни сред които улица „Раковска“ и „Граф Игнатиев“, свързани с ежедневието и живота на писателката, както и тези, свързани с живота и спомените на родителите ѝ - булевард „Цар Освободител“, жълтите павета, двореца, Народното събрание, университета, които и до днес остават сред най-главните сгради на държавата. Около тези институции са се намирали и къщите на старите богаташи, които са сринати още по времето на бомбардировките, разказва писателката. 

По думите ѝ улица „Раковски“ е била културното средище на столицата.

„Там бяха театри, галерии, книжарници…културата беше там.“ И допълва: „На новото поколение улицата е „Витошка“ – тя не е моята улица, за нея не съм писала.

Интересен факт, отбелязан в разговора, е, че не само хора, родени в София са разгръщали нейния дух по онова време. Сред тях са имена като композиторът Борис Карадимчев, писателят Стефан Цанев и художникът Златю Бояджиев, за когото в книгата се разказва много.

Всичко тръгва не от рожденото място, а от това кой какво е направил за София, уточнява писателката. Човек трябва да помни, но и да предава спомените си на другите, защото иначе те ще си отидат заедно с него, смята Вежинова. Книгата ще бъде налична на Панаира на книгата в НДК на 11 декември.

Чуйте още от интересния разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26