Съживяват и модернизират най-важната платформа за български комикси през последните 40 години. 2022 ще завърши с издаването на списание Дъга, Том 1. Девет нови комикса, събрани в 116 страници. От тук нататък, за Дъга ще се грижи Комикс Манифактура, в която могат да участват всички - и фенове, и автори. Заедно, ще гласуваме какво ще бъде бъдещето на комиксите в България и на Балканите – интервю с Андрей Андров и Денис Българанов от Комикс Манифактура:
"Ние не сме списание, а антология. Нямаме конкретна дата за следващия том. Искахме да продължим идеята на Дъга - най-добрите български комиски. Дъга носи спомените на две поколения. Позволяваме на подрастващото поколение да се запознаят с тях. Създаваме платформа с лесен достъп. Сдружението ни е най-демократичният начин да запазим идеята.
Не можем да развиваме търговска дейност. Работим с издателство "Потайниче" и ще представим тома си на тяхната шатра номер 409 в Панаира на книгата в НДК от 6 до 11 декември.
Най-вероятно догодина ще издадем още 1-2 книги. Климатът сега е съвсем различен, макар че печатните издания не са на почит, комиксите продължават да са. Дъга в миналото се е правила много професионално, това е било начинът децата да се запознават с разказвателните рисувани истории. След 1992 изданието трудно се е борило финансово с преводните комикси. Макар и да не искаме, доста време ще останем в бутиковата категория.
Нямаме стриктна редакционна политика, избягваме само сексуално съдържание. Даваме на креативния екип платформа, където да работи. Събираме нови автори с такива, които много добре знаят какво правят. Видяхме как ветераните комуникират с новите, беше страхотно да видим натурално сътрудничество, което не е в симулирана среда, това е вид обучителен процес.
Гентацо от Бонзай се завръща, другите герои са от нови истории. Сър Георги е жестоко колоритен герой, това е интерактивен комикс-игра. Имаме и героя Божидар, който не обича да му пипат коня и трябва да опази България в края на 14-и век.
Ние сме на моста между трите комикс-култури: азиатска, европейска и американска. Нашите са с елементи от трите, при това са балкански. Антологичният принцип се оказва ефективен още от началото на 20-и век в Белгия и Франция. Можем да гледаме спокойно как балканската комикс-сцена се представя навън, благодарение на сръбския автор в първия ни том."
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..