Плянтю е син на индустриален дизайнер. Много млад заминава за Брюксел и попада в школа сред художници карикатуристи. Там той се "заразява" от този труден начин на израз – да намериш точната дума, точната картина за динамичната и постоянно променяща се ситуация в света, разказва Конакчиева.
"Той беше единственият, който си позволяваше в "Монд" да слага цветна карикатура. Добре е да се знае, че в България идва една световна личност. Даже и да не я познаваме - да се заинтересуваме“, съветва тя.
В сряда - 7 декември, на пл. "Славейков" ще бъде открита изложба с над 20 различни негови карикатури. Впечатляващо е и името ѝ: "Европа – свободна, демократична и устойчива".
Според Мария Конакчиева темата "Европа" е сложен и ангажиращ сюжет. Тя изрази искрена надежда посетителите да бъдат многобройни и разкри, че те ще могат да оставят своите впечатления на 2 бели табла, които ще бъдат поставени от двете страни и ще могат да кажат какво чувстват, ако решат.
Карикатуристът ще гостува в София в рамките на 3 дни. Ще участва и в широка дискусия "Европа с лице към своите демони", която ще се проведе в сряда, от 17:30 часа във Френския културен институт, на която ще присъстват политолози, журналисти, режисьорът Тео Ушев, както и българският карикатурист Христо Комарницки.
Ето какво още разказа за Плантю Мария Конакчиева:
"Той е провокативен, но говори истината. Защо е толкова известен – защото всеки чувствителен период, който светът е изживявал, го е отразявал. Познавал е антагонистите лично… През 2006-а Плантю и Кофи Анан създават организацията "Карикатури за мир", на която той дълго време остава председател. В нея те искат да дадат възможност на всички карикатуристи по света да бъдат свободни да пишат за проблемите си".
Запознайте се с още любопитни детайли за твореца и събитието което предстои, от разговора на Лили Големинова.
Бъдете любопитни и посетете изложбата - "Нашата Европа – свободна, демократична и устойчива", от 7 до 14 декември, на площад "Славейков" пред Френския културен институт от 17:30 часа.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..