Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левон Хампарцумян: За бизнеса 2022 г. беше по-успешна

Икономически неактивните хора няма да бъдат добре дори и България да не влезе в еврозоната, изтъква експертът

Левон Хампарцумян
Снимка: БГНЕС

2022 г. беше по-успешна за бизнеса от предната 2021-ва, коментира пред Радио София Левон Хампарцумян, финансист и председател на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ).

"Войната на Русия в Украйна беше голям шок на веригите за доставка, особено на енергия. Но първоначалните страхове се оказаха преувеличени. Справяме се. Така или иначе, тази година българската икономика расте.

Надяваме се, че войната и последствията от твърде силното увлечение по зелените проекти ще доведат до изтрезняване и до малко по-технологичен индустриален подход към енергийното подреждане в Европа. Не бива да се забравя, че зелените проекти се стимулират с непазарни средства. Това не е хубаво", допълни Хампарцумян.

По думите на финансиста, България е обещала да влезе в еврозоната на 1 януари 2024 г. и това все още може да се изпълни. Ако с единия крак сме в Азия, а с другия – в Европа, няма да ни вярват и ще бъдем неуспешни.

"Икономически активните и образованите ще бъдат по-добре в еврозоната. Неактивните няма да бъдат добре, дори и да не приемем европейската парична единица за наша", подчерта още Хампарцумян.


От БФБЛ обявиха, че вече е отворена процедурата по набиране на кандидатури за Годишните награди за отговорен бизнес 2022 – първия и най-престижен конкурс за компании с кауза.

20-ото издание на авторитетното състезание за корпоративна социална отговорност (КСО), устойчиво развитие и многообразие с мото „Дай добър пример“ ще отличи успешни инициативи в подкрепа на хората, обществото и природата, осъществени през изтичащата 2022 година.

Целта на БФБЛ e с този конкурс да бъдат насърчени добрите практики за социална отговорност и да се популяризират корпоративните програми с най-голямо въздействие. Чрез участието си в конкурса компаниите имат възможност да споделят своите ефективни и вдъхновяващи КСО програми, да получат заслужено признание за усилията си и да утвърдят репутацията на желан работодател.

"Когато започнахме през 2003 г. дейностите, свързани с КСО, не бяха достатъчно популярни, имаше ентусиазъм и същевременно липса на опит – припомни в радиоефира председателят на БФБЛ. – Но нещата се развиват, усилията продължават."

Определени са 7 категории в конкурса: „Инвеститор в обществото“, „Инвеститор в знанието“, „Инвеститор в околната среда“, „Инвеститор в човешкия капитал“, „Маркетинг, свързан с кауза“, „Най-добра социална политика на малко или средно предприятие“ и „Многообразие на работното място“.

Конкурсът е отворен за всички бизнеси независимо от бранша и дали са членове на БФБЛ. Те могат да се самономинират или да бъдат номинирани от партньорите си от неправителствения сектор, комуникационни агенции, агенции за подбор на персонал и др.

"БФБЛ няма никакво влияние в набирането и избора на проекти. Може да се кандидатства в която категория преценят от компаниите, с колкото проекти желаят, участието е напълно безплатно - допълни Хампарцумян. – Опитваме се да бъдем полезни в модернизацията на бизнеса и на страната."

Кандидатстването е онлайн на , където епубликуван и регламентът за участие. Крайният срок за номинации е 15 януари 2023 г.

С Левон Хампарцумян разговаря Катя Василева.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43