"Ние трябваше да си изберем в кое състезание да участваме и сметнахме, че най-подходящо за възможностите и времето, с което разполагаме беше да създадем робот, който може да се справя с лабиринт, да може да разрешава лабиринта за да може да стигне до неговия изход", сподели Гьорев.
Димитрова допълни, че общо 6 души са били в отбора, който е конструирал робота наречен шеговито от тях Игнат. От 20 отбора българските ученици са се класирали на 11-о място, предвид това, че са самоуки и имат нужда от ментор, който да им помага в клуба по роботика.
По темата се включиха и студентите Денис Исметов и Мирослав Николов. Те споделиха, че при роботиката всичко се тества в реална среда и се учи чрез практиката. По думите на Исметов на състезанието е имало много силни опоненти, като сцената е на високо ниво и това би било само стимул за тях да продължат напред.
От ТУ участие са взели три екипа в три различни направления.
"Първото беше следенето на линия, втората категория, в която участвахме беше с едни лодки, които в басейн трябваше да правят определен брой обиколки за време, като идеята е да имаш автономен робот във вода. Там се класирахме на шеста позиция от всички екипи, които участваха. Другата категория, в която участвахме беше в мини-боевете, доста интересна за много зрители и за нас", отбеляза Исметов.
Работата по разработките им е започнала още през лятото, а в момента студентите от ТУ планират да направят състезание "Дни на роботиката", които е традиция на клуба по роботика в техния университет. Елена Димитрова сподели, че след завършването на училище планира да се развива именно в сферата на изкуствения интелект и роботиката, а Кристиян Гьорев планира да се занимава с технологии и логистика.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..
Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..
Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.
Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..
Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание. “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..
В рамките на Нощ на музеите, която ще се проведе на 17 май, ще бъде открита и една изложба с интересното заглавие „Instructions for Daily Life”/ „Инструкции за ежедневен живот“ на американския артист Раймундо Фигероа. “Раймундо Фигероа е американски артист, който твори главно между Северна и Южна Америка. Той не е познат в Европа и е част от нашата..