Документалният филм "Кавал парк" на режисьора Богдан Дарев на фокус в ефира на предаването "Радиокафе".
Филмът е посветен на виртуозния музикант Александър Еплер, който е американец от руски произход, живял в Сиатъл. Той има доста необичайна съдба. Пристига в България в началото на 70-те години, за да изучава кавал във фолклорния отдел на Пловдивската музикална академия. Любовта му към този български инструмент, нашия фолклор и култура е изключително голяма.
Откъде идва тази любов и как протича животът на "бай Сашо", разбираме от самия филм "Кавал парк", който започна своето турне из България.
Режисьорът Богдан Дарев се включи в ефира от село Ветренци край Велико Търново.
"Направихме прожекция миналата седмица тук, във Велико Търново и в с. Миндя, където става рокфестът. Много е вълнуващо. В последните дни направихме 7 прожекции, тази вечер е голямата в София", разказа той. По думите му вълнуващи изживявания и е имало и във Варна, където на премиерата е открил кавалджията Данчо Радулов, а след това и още 30 кавалджии са свирили за публиката, споделя режисьорът и допълва:
"Филмът е нещо повече от филм, той е едно явление, което трябва да се изживее. Той се приема в България изключително емоционално и въпреки името си "Кавал парк" не е филм за фолклора. Той е една чисто човешка история, която грабва хората, кани ги да опознаят себе си, един-друг и да преосмислят някои неща в живота".
Дарев разказва за Еплер, че е бил вярващ човек с дълбока духовност. "Разбрах от него, че човек не трябва да бъде дълбоко религиозен, за да бъде духовен. Той казваше 2 неща, които са отразени във филма – когато българинът се върне към селото, тогава България ще я бъде отново, защото е дълбоко свързан със земята, със земеделието. Другото е, да се върне към вярата, че му се иска повече хора да преоткрият вярата си".
"Мечтата на Бай Сашо Еплер беше да дава на българите. Нашата мисия е "Кавал парк" да стане най-гледаният документален филм в България и българската диаспора по света – така да уважим и реализираме мечтата на бай Сашо, разкри още режисьорът Богдан Радев.
Прожекцията на филма в София ще бъде днес, 9 декември 2022 г. от 19 часа в Дома на киното.
Чуйте целия разговор на Мария Бояджиева, за да разберете още.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..