Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер

Млади актьори представят "Проблем" по разкази на Чудомир

Освен в това представление, младата Ангелина Грозева играе и в моноспектакъла "CabAre на смърт"

Снимка: Abvc Janeva

Младата актриса и журналист в БНР Ангелина Грозева играе в спектакъла "Проблем" по разкази на Чудомир (Димитър Чорбаджийски) в Учебния театър в Нов български университет на 15 декември.

Постановчик и режисьор е Стефан Милков, а в останалите роли на сцената излизат Адела Трифонова, Борислав Вълов, Мирослав Митков, Тамара Ангеловска.

Режисьорът играе и моноспектакъл по Чудомир - "Чудомирщини", с който печели различни награди в страната.

Представлението се ражда от учебната задача на проф. Възкресия Вихърова, разказа Грозева в студиото на Радио София. Сценарият е по разказите "Даскалицата", "Наш Пондьо", "За майката и лихвите", "Туристи", "Кумата Берта".

„Проблем“ е една от най-често употребяваните думи в ежедневието ни. Витае около нас с различна сила, в зависимост от това, как е изговорена и до каква степен ни касае. Политически, технически, битови, естетически, междусъседски, световни, на по чашка или на по много. В същността на съвременния човек е заложено, закодирано той да има някакъв проблем, по възможност по-голям, дори да са повече, да жонглира с тях, да се задълбочават, но не и разрешават. А разказите на Чудомир идват, за да ни покажат, че няма разлика в човешките нрави от десетилетия насам, само сме придобили „по-купешки“ речник. И да, началото на проблема винаги е в друг, не в самите нас. Нищо друго не ни остава освен, да се насладим на поредния „Проблем“, коментира Ангелина Грозева.

Според създателите на постановката Димитър Чорбаджийски - Чудомир успява да улови колорита на българските традиционни образи и проблеми, които и днес са актуални. Чрез разказите си успява да осмее всички пороци на българското общество като клюкарене, злоба, присмиване, глупост и да ги представи по забавен начин, но и да ни накара да се замислим.

„В езика на Чудомир се улавя и не само майсторството му с шегите, но и с играта му на думи и богата палитра от думи, с която работи. Не случайно казвам палитра, защото Чудомир е и художник и това наистина се усеща в начина му на писане. И мисля, че това е авторът, който най-умело успява да окарикатури българското общество и чрез платното и четката, и чрез думите в симбиоза“, допълва актрисата.


Ангелина Грозева играе и в моноспектакъла "CabAre на смърт" с режисьор Георги Стефанов. Премиерното представление на 30 юли т.г. играе с благотворителна цел. В него са комбинирани части от драматургията на едноактната пиеса на Деян Дуковски – „Малколм Мухарем“, и популярния филм на Боб Фос – „Кабаре“.

Пиесата поставя въпроса за пороците на днешно време, които използваме като притъпяване на болката, която временно затваряме, докато не се отвори голямата ни рана и не я посипем със сол. Почти всяка жена, която обича е изправена пред едни подобни въпроси и избори. Искахме да покажем и вътрешния свят на една жена, която е принудена да танцува всяка вечер, която е принудена да си спомня всяка минута, че любовта й е невъзможна, която трябва да се отдаде на пороците, за да забрави. Спектакълът иска да постави въпроси пред зрителите, които да са една червена лампа за младите хора, за лесния и бързия свят, в който живеем, и в който трябва да правим тежки избори, коментира още Ангелина Грозева.


Ангелина с водещата на "Радиокафе" Гергана Пейкова

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
ФЖМК

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..

публикувано на 16.05.25 в 16:53
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..

публикувано на 16.05.25 в 15:50