Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се нов доклад за незаконния дърводобив

Снимка: WWF

В усилията си да опази горите WWF подготвя актуален анализ на незаконния дърводобив у нас, а доклада се изготвя периодично. Последния издаден анализ е проведен през 2018 година, сочат последните данни, а сега отново предстои да се проведе такъв. Какви резултати очакват от WWF България и защо само те извършват такъв анализ, вместо държавата също да поеме такава отговорност?

Подробности пред Радио София разказа Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодателство" WWF България. По думите му това, което в момента в Европа се въвежда като практики по отношение на екосистемите, включително и горите, в България вече е интегрирано отдавна. Нашите лесовъдски системи позволяват устойчиво стопанисване на горите, по но при нас проблемът идва главно от изпълнението.

"В политическото пространство бяха внесени много чисто политически факти - за използване на местната власт, за натиск особено по отношение на дървата за огрев и т. н. Ние трудно можем да кажем в колко процента от случаите се случва, но това съществува", коментира Добринов.

Той добави, че при установени случаи са подавани сигнали до прокуратурата, тъй като незаконният дърводобив е престъпление, а не просто нарушение. По думите му от WWF България се опитват да работят главно за решаване на проблеми в законодателството.


Добринов подчерта, че цялостното разбиране в българската система по отношение на законодателството е, че отношението към закона е доста критично. Това е голям проблем, тъй като когато има такъв вид неуважение към закона то се проявява на много нива.

Според думите му тук идваме до един фундаментален порок на Закона за горите, че горските стопанства са натоварени с много публични функции. Основната част от функциите на тези предприятия са да защитават публичния интерес във връзка с много компоненти на околната среда, но в същото време финансите идват само от чисто търговската дейност.

"Това го няма в нито един сектор - да натоварите определени лица със задължения да защитават публичния интерес и държавата да не осигури дори един лев от националния бюджет, при което естествено всеки пречупва през призмата на това дали ще има заплата в края на месеца. Това отваря една много огромна рана за всички нарушения, които се случват и затварянето на очите за нарушения от фирмите", подчерта той.

Добринов сподели, че функциите на горските територии са определени много ясно в закона, като от общо 6 функции 5 са свързани със защитата на обществения интерес и оттук следва, че щетите от незаконния дърводобив са много по-силни по отношение на правата на гражданите.

По думите му се очаква изготвяне на доклад през средата на следващата година, като при съставянето му се сравняват различни източници. Ако през 2017 г. 40% от домакинствата са ползвали дърва за огрев, то през 2021 г. е било около 34% , но в предстоящия доклад ще бъде проследено дали с оглед войната в Украйна обстановката не е променила потреблението.

"По отношение на дървата за огрев, до голяма степен това беше умишлена манипулация от играчи на пазара срещу задаващите се доста природозащитни политики през изминалата година. Когато започна проблемът с дървата за огрев всъщност нямаше никакво намаление на добивите. Всичко си вървеше абсолютно, както си е по горско-стопански план", посочи Добринов.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:15
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00