Голяма част от българските граждани вярват в демокрацията и подкрепят евроатлантическата ориентация на страната. Въпреки това, мнозинството от тях нямат доверие на институциите и закона. Това стана ясно от две изследвания на общественото мнение, осъществени от Институт „Отворено общество – София“ в партньорство с Център за либерални стратегии, проведени на терен от „Алфа Рисърч“ през 2021 г. и 2022 г. Данните от проучването "Демокрация и гражданско участие. Обществени нагласи към демокрацията, върховенството на правото и основните права на човека през 2021–2022 г." бяха представени от Даниел Смилов и Георги Стойчев.
Мнозинството български граждани - 56% през 2021 г. и 52% през 2022 г., са съгласни, че демокрацията е най-добрата форма за управление на страната.
Последните две години са безпрецедентен период в българската демократична история, затова беше важно да направим това изследване, каза в предаването „Радиокафе“ политологът Даниел Смилов – програмен директор на Център за либерални стратегии.
„В това, което излиза има добра новина – българите не са загубили вяра в демокрацията. Дори за 2021 г. има рекорд за последните десетина години във високо доверие в демокрацията като форма на управление. Демокрацията българите я виждат като най-добра форма на управление и безалтернативна. Не чак толкова добрата новина е, че българите като цяло са недоволни от начина, по който страната се управлява. Всички индикатори, които мерят оценката, която гражданите дават за управлението, са с доста ниски стойности и се влошават, особено през 2022 г., което не е голяма изненада заради избухналата война в Украйна, съпътстващата инфлация - хората за разбираемо притеснени“, добави Смилов.
По думите му, фактът, че не може да се създаде трайно парламентарно управление в България също води до разочарование у гражданите.
За периода от 2015 г. до 2018 г. има сериозен спад на демократичните показатели, обобщи Даниел Смилов.
„Към 2021 г. надеждите са високи и имаме подобряване на повечето от показателите и това е свързано с политическите промени, които настанаха. През 2022 г., нашият терен беше точно по времето, когато падаше правителството на Петков и има разочарование в резултатите“, каза политологът.
Изследването сочи още, че няма позитивна промяна по отношение на еднаквото прилагане на закона. Обществената оценка остава изключително ниска - едва 7% смятат, че законите се прилагат еднакво за всички през 2021 година, при 8% през 2018 г.
За първи път изследването представя и детайлни данни за популистките нагласи сред избирателите в страната. Процентът на гражданите, които смятат, че в Народното събрание има поне един депутат, който ги представлява нараства от 21% през 2018 г. до 28-29% при изследванията в периода 2021-2022 година. Въпреки това, по-голямата част от гражданите продължават да се чувстват непредставени в парламента.
Намалява и доверието към телевизиите като основен източник на информация - от 81% през 2015 година до 42% през 2022 година.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..