Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 16 до 18 декември в "Топлоцентрала"

Стартира второто издание на Фестивал на авторския театър

Снимка: Fb/Фестивал на авторския театър - ФАТ

Фестивал на авторския театър - ФАТ, организиран от Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди", ще се проведе от 16 до 18 декември 2022 г. в "Топлоцентрала". Събитието е с подкрепата на Национален фонд "Култура", Министерство на културата и Столична община.
Това е второто издание на фестивала след успешно проведеното първо, през юни 2021-а.
Подробности за това, което предстои в следващите дни разказа в предаването "Ритъмът на столицата" Цвета Балийска, директор на театър "Драмеди". Тя отбеляза, че мястото на провеждане на фестивала тази година е в "Топлоцентрала":
"Сменихме мястото заради паралелната програма - тази година имаме придружаващи уъркшопи, които са на тематика свързана с авторския театър - неща от "кухнята", овладяване на различни техники. Имаме професионални дискусии, които придружават програмата и за които ни трябваха паралелни пространства, за да може да е ангажирана публиката през цялото време. Това е един театрален маратон. Започва в 18 часа с концерт на "Драмеди Бенд" - авторска музика от театрални представления, до неделя вечер, когато завършваме с "Театърът на твоята история". Театър, който играе личните истории на публиката".
"През цялото това време всички ще бъдем заедно, потопени в една паралелна реалност. Участниците в програмата, фестивала и публиката ще бъде много близко до артистите", разкри Балийска.
"Това е нещо, което надграждаме с всеки следващ фестивал. Надяваме се догодина да сме повече и още по-плътно заедно в 2-та дни", отбеляза тя.
Цвета Балийска сподели, че различното в това издание на фестивала, е, че той е напълно достъпен за хора с нарушено зрение и слух, тъй като е разработена методология за аудио описание. 
"Оказахме се пионери в предлагането на тази услуга за достъпност. Щастливи сме,че НФК ни финансира, за да можем да закупим техниката, която е тай-скъпото в целия процес", подчерта Балийска.
По думите й, тази методология на аудио описанието ще продължи да се разработва, за да бъде все по-достъпно описанието на театралните спектакли, както и жестовия превод на живо, който ще изпълнява Йоана Павлова.
Като цяло фестивалът е достъпен за хора от всяка възраст, каза още тя.
Различното при авторския театър е начинът на неговото създаване, каза още Балийска.
"В авторския театър се работи с много лични истории. В процеса на изграждане всички присъстващи участват в създаването на абсолютно всичко, което се случва на сцената - текста, музиката, костюмите, всичко се създава в една колаборация.
 Може би този екип има режисьор, оператор, но при всички положения има една екипна работа, една синергия.
 Специфичното на авторския театър е, че всички компоненти се създават по едно и също време, тоест, сценарият се ражда в деня преди премиерата, посочи тя.
Ето какво още сподели в ефира на Радио София:
"Правим много упражнения, медитации, дискусии, ползваме различни техники, за да достигнем до същината на това, което ни е вдъхновило. То може да е книга или друга вдъхновяваща история, но на каквото и да е базиран, процесът на създаване на спектакъла се случва по време на самите репетиции. Преди това няма нищо готово, освен една идея или някакво вдъхновение, което е събрало хората".
Всеки спектакъл е уникален, начинът на поднасяне е различен, макар да е с едно и също заглавие. Тези спектакли имат много жив живот и рядко се стационизират. Обикновено екипът преди всеки спектакъл има нещо, което добавя, променя някоя сцена, някоя реплика, тоест тези спектакли дори и да ги гледате по няколко пъти, винаги ще откривате по нещо ново и различно в тях. 
Тъй като авторите са винаги присъстващи, спектакълът продължава да расте след всяка среща с публиката.
И тази година ще има срещи и дискусии между артисти и публика. Тя отбеляза, че фестивалът няма конкурсен характер, но има призове - за режисура, за драматургия за сценография, за работа в екип и хореография. 
Интересното е, че самите участници в програмата ще определят с гласуване най-добре отличилото се представление, като така ще съдействат при награждаването. Целият този процес ще бъде модулиран от председателя на журито Ованес Торосян.
"Той ще води и 2 професионални дискусии, на които искаме да поканим колегите, които се интересуват по темата. Надяваме се,че ще привлечем колеги, с които ще дискутираме бъдещето на авторския театър, по-доброто му реализиране и възможностите за неговото популяризиране", каза в заключение Цвета Балийска.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30