Игнажден е ден, който е свързан с началото на новата година, свързва се и със зимното слънцестоене на 22 декември, каза в предаването „Радиокафе“ етнографът Галин Георгиев от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
„Свързва се раждането на новото слънце, на новия Бог, още от предхристиянско време. Не случайно, периодът между Игнажден и Нова година, и Васильовден е много символно натоварен с много обредни действия. Не случайно, особено в Източна България, Игнажден слага началото на трите кадени вечери, на трите обредни трапези – от Игнажден през Бъдни вечер до Богоявление, през които цялото семейство трябва да се събере на постна вечеря, да се прекади от най-възрастния стопанин“, добави Галин Георгиев.
По думите му, от Игнажден започват родилните мъки на Света Богородица, която според вярванията на българите, ще седне на тяхната трапеза на Бъди вечер.
Игнажден се свързва и с „полазването“ или човекът, който ще влезе пръв в къщата.
„Това може да бъде и член от семейството, който е излезнал, но когато влезе трябва да е пълен, най-малкото със съчки, с орехчета, нещо, което трябва да внесе. Празен не се влиза на Игнажден. В някои краища дори специално канят полазика“, каза етнографът.
Той добави, че задължително на този ден на трапезата трябва да има питка, варива, орехи и плодове.
На Игнажден освен Игнат и Игната, празнуват и Огнян, Пламен и Искра, тъй като в превод от латински Игнат се свързва с огъня, каза Галин Георгиев.
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..