Проектът „На крилете на песента" на Сдружение „София - дух и култура" и Дуо „Колаж“ вече премина през 15 детски градини в София с голям успех. Предстои кулминацията на проекта – пееща книжка, каза в предаването „Радиокафе“ оперната певица и преподавател в НМА Нона Кръстникова – част от Дуо „Колаж“.
„Книжката ще излезе през януари и ще включва 15 записани от нас песни, които сме чели за деца в предучилищна възраст. Всяка песен си има отделен лист, със специална илюстрация на Ирина Македонска, с образователни текстове, поднесени по хумористичен и забавен начин“, добави Нона Кръстникова.
Тя обясни, че представянията на „На крилете на песента" са преминали с много голям успех в детските градини в София.
„Ние сме правили и преди това детски неща, но не чувствах да имам голям опит в това, но напипахме как да подходим към децата. Представянето е много интерактивно, много си общуваме с децата, те пеят, танцуват, много се забавляват. За месец и половина сме обхванали 1000 деца. Виждаше, че се децата са копнеели за такива неща. Даже, последното посещение при деца от 1 клас, едно момченце каза „никога не съм виждал и чувал такова нещо в реалния ми живот“, каза Нона Кръстникова.
За да могат повече деца от градини и предучилищни групи да се докоснат до музиката, проектът “На крилете на песента"издава и музикален календар с детски картини на децата от Галерия А+ и песни на Шуберт, Шуман, Брамс, Менделсон и Григ за всеки месец, записани от Дуо „Колаж“.
„Календарът ще пее, като ние сме се опитали песните да са свързани с месеците по някакъв начин и съответен QR код, който води до нашето изпълнение и рисунките, които също са тематично свързани с месеците“, добави Кръстникова.
Тя допълни, че в календара са добавени и рождените дни на композиторите и поетите, както и превод на две от песните.
Календарът няма определена цена, средствата са под формата на дарение и може да бъде поръчан във Фейсбук страницата на проекта. Със събраните средства ще бъдат направени допълнителни посещения в детските градини, отбеляза Нона Кръстникова.
На 21 юни отбелязваме Международния ден на йога – ден, посветен на древната практика, която обединява тялото, ума и духа. Във всички български градове ще има време и място за честване на този ден, съобщи пред БНР-Радио София Вера Захариева - председател на Българската федерация по йога (БФЙ). В София това е предвидено да стане с..
В "Дневна доза Musicology" Мартен Роберто днес ни среща с българския музикант Даниел Стоянов, известен и като Bulgarian Cartrader. Той е в студиото си в Берлин и завършва миксинга на следващ албум (след този от 2022 г.). Ще бъде готов и предложен на меломаните през октомври и ли ноември. Той припомни значението на текста, че..
19 тежки катастрофи са станали през изминалото денонощие у нас, като в тях няма загинали. Това съобщават от Пътна полиция. МВР продължава с интензивните проверки по пътищата на страната, обясни Димитрина Иванова от Пътна полиция. "Обстановката в спокойна. Наблюдава се натоварване в основните направления на автомагистралите от тежкотоварни..
На 15 юни (неделя) в столичните райони "Слатина" и "Искър", както и в с. Мрамор (район "Връбница") , ще се проведат частични местни избори . Секциите, в които ще се проведат избори в район "Слатина", са общо 85, като само в една секция няма да има възможност да се гласува на машина. Район "Искър" разполага със 77 избирателни секции, а..
Днес ще бъде предимно слънчево. По-значителни увеличения на облачността, след обяд купеста и купесто-дъждовна, ще има над Източна България и там на отделни места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 27° и 32°, в София – около 27° . По Черноморието преди обяд ще бъде..
Смъртоносните последици от екстремните жеги са нарастващ риск за хората. Това твърди гигантът в презастраховането Swiss Re, добавяйки, че жегата е убила повече хора, отколкото земетресенията, наводненията и ураганите, взети заедно, предава АФП, цитирана от БГНЕС. “До половин милион души по света умират всяка година от последиците от екстремните..
В предпоследния ден от седмицата, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов, заедно с коментаторите арх. Веселин Алексиев и Деян Драгиев, обсъдиха следните теми Ваня Григорова напуска групата на БСП в Столичния общински съвет - блокажът на кмета от СОС; Политическите сблъсъци и разпределянето на властта в Столичната община;..