„Проект Щастие“ е онлайн пространство, в което всеки може да открие вдъхновение и теми за размисъл. Психологът Елица Великова казва, че щастието е състояние на духа, следствие от поведението ни, но и самоцел. За да постигнем щастие, трябва първо да разберем какво е онова нещо, което не ни прави щастливи, отбеляза тя в предаването „Радиокафе“.
„Ако открием причината за това какво не ни прави щастливи, да се опитаме да я променим. Много често ни се иска обстоятелствата да се променят, другите да се променят, а всъщност това, за което само ние можем да повлияем, сме самите себе си и личната ни трансформация. Ние можем да направим нашата промяна“, каза Елица Великова.
По думите й щастието става самоцел, когато се опитваме да го постигнем на всяка цена.
„То се превръща в още една от задачите, която ние си поставяме в списъка и всъщност си казваме „аз не съм щастлив, ако не постигна щастието“, колкото и противоречиво да звучи това, означава, че ние си поставяме условия за това какво трябва да е щастието и тогава, много често определяме щастието по външни критерии“, добави психологът.
Тя отбеляза, че човек може да трансформира негативните нагласи.
„Можем да ги трансформираме, когато работим по начина, по който ние пребиваваме в света, нашето съществуване. Можем да ги трансформираме, когато започнем да приемаме малко повече себе си, аспекти от себе си, които може би не са ни били позволени като деца. Когато сме малки ние трябва да се съобразяваме с много хора и започваме да следваме техните очаквания към нас, тогава ние се видоизменяме – ставаме не тези, които сме, а които трябва да бъдем“, каза Елица Великова.
Тя добави, че част от промяната включва да разберем кои сме ние в действителност. Едно от определенията за щастие е да бъдеш, да действаш и да мислиш в хармония с това, което си ти, да бъдеш верен на себе си, обясни психологът.
Елица Великова е изготвила и целогодишна програма за повишаване качеството на живот, която се казва „Проект Щастие“. Това са материали, които хората могат да получат онлайн и са адресирани с определени теми. Във всяка тема първото, което се разглежда е какво ни пречи да бъдем щастливи в различните сфери.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...