Няма как на разливът на амоняк в Сърбия, който е станал на 30 км от българската граница, да достигне до нашата страна, обясни пред Радио София пулмологът д-р Александър Симидчиев. И даде подробни разяснения.
Т. нар. безводен амоняк, който е произведен в Девня и е транспортиран в Сърбия, се използва в селското стопанство и в индустрията. Той е вещество, което лесно и бързо се свързва с вода. Част от проблемите произтичат от това, че когато амонякът попадне върху тъканите той буквално изсмуква водата от тях.
При нормални условия той е газообразен. Течен е под налягане в цистерните или при ниска температура.
При отваряне или припукване на цистерна, се изпарява. Понеже е с около половината тегло на въздуха, се издига в горните слоеве на атмосферата, но може да остане и ниско под формата на мъгла, ако има висока влажност.
Д-р Александър Симидчиев
Няма как човек да не разбере, че вдишва амоняк, защото той дразни лигавицата, носа, очите, дихателната система, подчерта специалистът.
Ако течен амоняк попадне върху кожата, може да причини студови изгаряния.
Когато човек е изгубил съзнание, амонякът в ниска концентрация се използва за медицински цели. Вдишването няма дълготрайни ефекти, свен ако концентрацията не е много висока.
Попадайки върху лигавицата, има леко алкална реакция. Може да предизвика осапунване, което води до разрушаване на част от клетките и възпалителна реакция.
Правилната реакция при попадане на аномяк и дразнене е обилно обливане или измиване с вода. При висока концентрация кожата може да се намаже с калциев клюконат.
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..
От Националния литературен музей са подготвили различни инициативи, свързани с отбелязването на 175-тия юбилей от рождението на Иван Вазов. Народният театър отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов В деня, когато Патриархът на българската литература е роден, ще се проведе награждаването в Националния детско-юношески конкурс за..
Ден преди Столичният общински съвет да обсъди и гласува промени в Наредбата за общинските жилища (първа точка в дневния ред на заседанието на 10 юли ) , кметът на район "Люлин" Георги Тодоров изрази становището си, изпратено до всички общински съветници. В него той изтъква: "Люлин“ е районът с най-голям брой общински жилища в..
Пътеводител за медийна грамотност в дигиталния свят е създаден от младежи за младежи, в рамките на програма "Еразъм+" и в резултат на провелите се младежки национални срещи в страната, в които се включват над 320 ученици. “В проекта участваха над 400 младежи от цялата страна, които преминаха през интерактивни обучения, дискусии и ситуации...