Възстановяването на изоставените минерални бани в София и страната и популяризирането на българската термална култура и осигуряване на широк достъп до ресурсите от минерална вода, проучване на състоянието на все още работещи минерални бани и басейни в страната. Това е цел на Българската асоциация за термално наследство (Bulgarian Association for Thermal Herritage -BATH). Нейният председател арх. Надя Иванова е сред онезидо 54 “скрити герои” от страната, до които достигна дарението на фондация „Лъчезар Цоцорков“ на стойност 137 400 лв.
„Много хора, особено по-младите, не знаят за изключителното богатство на минералните води в София и в страната. Това е една от причините да се съберем съмишленици и да видим защо баните не се използват, какво може да се направи в тази посока, да не се променя тяхната функция“, отбеляза пред Радио София Надя Иванова.
Не е тайна, че много от сградите са затворени от години, някои от тях паметници на културата.
„Убедени сме че баните могат и трябва да бъдат използвани от гражданите. Може би трябва да се промени мисленето да не мислим за баните само като място за хигиена. Там могат да се извършват процедури за релакс и лечение. Ако за тях мислим като СПА, отпред ще има опашки“, допълни Иванова.
По думите ѝ има страни, в които се правят подобни центрове и те работят с чешмяна вода, защото нямат минерална. И хората ходят там заради преживяването.
„Имаме нещо уникално, но не го ценим. Започнахме първо в София, но към нас започнаха да се обръщат и от страната. Събираме информация и добри примери, търсим срещи с кметове, с представители на министерства и други институции“, каза още арх. Иванова.
Тя ще дари наградата си от фондацията за развитие дейността на гражданското сдружение.
„Бихме искали да популяризираме нашата кауза, да разберат хората, че минералните бани са достъпни и ценни. Ще инициираме процедура за категоризиране на тези обекти. В момента те нито са здравни структури, нито туристически обекти. Ако имат категория, те ще могат да генерират приходи“, обяснява още Иванова.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..