Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акушерката Надежда Стаменова - за професията и чудото на новия живот

Снимка: Радио София

Надежда Стаменова е  от хората, които стоят зад развитието на болница „Надежда“. Неоспорим е приносът ѝ в създаването на Родилно отделение и облика на родилните зали в болницата. Изключително иновативна, професионалист, отдаден на грижата за жените и техните бебета. Активно работи в Родилна зала, води училищата за родители в болницата, води индивидуална подготовка за раждане на бременни и др.

Какви са предизвикателствата пред професията „акушерка“ днес? Какви са тенденциите?

За ролята на акушерката в процеса на раждане и подготовката на жената за този момент, Надежда Стаменова разказа в "Радиокафе".

"Не съм избирала професията си - тя ме избра", казва тя и не скри емоцията си при спомена за първото раждане, на което е присъствала, като съвсем начинаеща в професията си.

Разказва, че професията й е уникална с това, че дава началото на нов живот.

"Не самото медицинско обгрижване, а това че ти си там и се докосваш до новия живот, до началото на щастието на хората."

Освен специалист в областта на акушерството, тя притежава и познания в областта на лечение на зависимости и диплома за специален педагог от Софийския университет, "Управление на здравни грижи" във Факултета по обществено здраве. Учила е много и споделя, че би учила отново. Твърди, че време винаги има, но от особена важност е мотивацията, когато искаш нещо да направиш, да научиш или да промениш.

"На практика, когато човек работи, има своето семейство и отговорности, всичко допълнително "краде" от свободното му време. Затова мотивацията е много важна", смята Надежда Стаменова. Споделя, че в последните 2 години по време на Covid пандемията се е замисляла да изучава ландшафтна архитектура, да се занимава с градини, растения и съвсем различни от професията й неща.

"Може би тогава съм изпитвала нужда от една такава дзен-нирвана, защото за всички медицински специалисти това беше много тежък период. Но устоях на този порив и до този момент не съм започнала да се занимавам с това, поясни тя.

"Има родители, решени да преплуват океана, образно казано, да дойдат от другия край на земното кълбо, за да раждат вкъщи, при нас. Което за нас е чест, защото колкото и да сме черногледи, в България грижата за българската жена, бременната, бебето в България е на добро ниво", уверява специалистът.

Надежда Стаменова води и лекции за бъдещи майки, достъпни за всеки, който би желал да ги чуе - на живо или на запис.

По думите й, това е курс за предродилна подготовка, който има за цел да запознае бъдещите родители с това, което им предстои, така че спокойно, с увереност и със съзнание, че се прави най-доброто за тях, да посрещнат предстоящото раждане.

Целта на курса е да разбие паниката, страха и незнанието, които увеличават като през една огромна лупа това, което предстои, подчерта Стаменова.

Какви са тенденциите в сферата на акушерството?

"Наблюдава се тенденция, жените да предпочитат все повече естественото раждане", разкри тя и посочи, че докато преди време, предпочитано е било раждане с Цезарово сечение, днес може да се открие все повече информация за ползите от естественото раждане и все повече жени правят всичко възможно, подготгвяйки се всячески, това да се случи. Допълни още, че раждането вкъщи крие опасности, поради невъзможност от спешна реакция.

"Инфраструктурата в страната ни е такава, че затруднява транспортирането на пациентките от вкъщи до болнично или родилно отделение, където могат да окажат адекватна медицинска помощ, поради което това крие много рискове" смята Стаменова.

Специалистът разкри още, че това което плаши бъдещите майки главно е страхът от неизвестното и болката. Но "Все повече жени успяват да се доверят, че нещата при нас ще се случат с по-малко страх и болка", допълни тя.

В днешно време много рискове при раждането вече са изчистени, поради големия набор от съвременни инструменти и знания.

Предварителното проследяване на състоянието на плода и диагностиката, също свеждат рисковите ситуации до много нисък процент", твърди Стаменова.

За таткото, който би могъл да присъства на раждането на бебето, тя посочи, че ако той е подготвен, то неговото присъствие би се отразило позитивно в скрепяване на семейните отношения.

В заключение тя посочи, че е предвидена и следродилна подкрепа за младите майки - следродилен патронаж от акушерки в дома на родилката, с който се проследява следродилния период и възстановяването на майката.

"Тази услуга, която предлагаме, доста добре се възприема от жените и все повече се търси", каза в заключение Надежда Стаменова. 

А за щастието в професията разкри - то е като соленото и сладкото, човек сам избира от кое да опита. "Има щастливи и нещастни моменти в професията. Но ние обръщаме внимание на щастливите и те ще се умножават".
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки:  Визия за Бузлуджа

Радослав Илиев: Бузлуджа е световна дестинация, да използваме потенциала ѝ

На референдума , който беше проведен на 17 ноември в община Казанлък , не достигнаха гласовете (40%), за да се вземе под внимание резултатът (гласуваха само 14 на сто), но от Фондация "Проект Бузлуджа" виждат и нещо позитивно . На въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост..

публикувано на 03.12.24 в 12:05

"И тъй, шаранът се побърка" събира най-смешните разкази на Чехов

Много литературни специалисти смятат, че Антон Павлович Чехов е най-добрият автор на къси разкази, като голяма част от тях са хумористични. С логото на Издателство “Кръг” съвсем скоро излезе ново издание, събрало най-добрите му хумористични творби, което носи заглавието “И тъй, шаранът се побърка”.  За представянето на книгата редакторът Преслав Ганев..

публикувано на 03.12.24 в 12:02
Снимки: Георги Нейков

Кой и как може да влиза с кола в центъра на София и да домува в зона?

Ограничението за издаване на разрешителни за паркиране в синята зона е до 2 автомобила, а за служебен абонамент - до 5 места на един адрес на фирма. Това припомни пред БНР-Радио София изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Румяна Милова . "Повечето от домуващите в центъра на столицата, които ползват услугата, знаят..

публикувано на 03.12.24 в 09:42

Облачно, в София - до 6 градуса

Времето днес ще се задържи предимно облачно , главно в югоизточните райони с превалявания от дъжд. По-значителни разкъсвания и намаления на облачността ще има над Югозападна България. Ще духа слаб, в Източна България до умерен североизточен вятър. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 6°. Над..

публикувано на 03.12.24 в 07:15

"Форум", 02.12.24: Годишен политически обзор на 2024 г.

В новата седмица в студиото на "Форум" своите коментари по злободневни теми от обществения и политическия живот ще дадат политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Ето и част от темите, по които ще коментират гостите на Лъчезар Христов: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията Политиката на..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

Посещението при зъболекар - минимум веднъж годишно

Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас. Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12..

публикувано на 02.12.24 в 17:20

Почистват дъждоприемните шахти по Околовръстното и Южната дъга на София

Над 900 отводнителни съоръжения са почистени за последните два месеца по основни трасета, свързващи града. Това съобщава на сайта си Столичния инспекторат. Целта е да се осигури проводимост на дъждоприемните шахти като се почистват наноси и отпадъци. Процесът се извършва механизирано със специализирана техника в условия на безопасност...

публикувано на 02.12.24 в 16:56