По отношение на това как ще бъдат уредени правата между творци и създатели на изкуствен интелект 2023 година се очертава доста "кървава".
Ще бъдем затрупани, ще бъдем облъчени с безброй образи, които са причудливи, които са шантави. Ще станем свидетели на повече изображения в стил psychedelic, неща, които не можем да видим всеки ден.
Това прогнозира пред Радио София Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален предприемач и преподавател.
В сравнение със САЩ в Европа по този въпрос са по-разхлабени нещата. За това свидетелстват две дела от миналата година. При едното потребителка показва как снимка от нейния профил е мултиплицирана на канава. Съдът в Люксембург оправда този акт. Другото дело е свързано с Анди Уорхол. През 1984 г. той е създал портрет в неговия стил на певеца Принс, но фотографката, по чиято снимка е направена рисунката, съди фондацията на поп артиста, и трябва да получи обезщетения.
Темата за AI (Artificial intelligence) поставя все повече темата за авторските права и във връзка с това, ще става все по-трудно за творците, музикантите, хората на словото, дори за графичните дизайнери, убеден е Ралев.
По думите му има хипотези, че AI е бил разработен още преди около 5-10 години, но появата му нарочно е отложена за да може в интернет да бъдат качени още милиарди снимки и да може този софтуерна тяхна основа да стъпи и да са да се обучи.
▲ Маргарит Ралев Снимка: GEMJI
"Никой не си прави илюзията, че Фотошоп е нещо лошо, но очевидно не е окей, ако го използваш за фалшифициране на лични документи", подчерта дизайнерът.
Той очерта някой от тенденциите свързани с желанията на клиентите при разработки на графично оформление на уеб, дрехи, продукти, автомобили, обърна внимание на широкото разпространение на QR кодовете, завръщането на футуризма, фантастичните образи. Същевременно има едно обръщане и към годините преди и около 2000 година. По думите на Ралев минимализмът винаги ще остане на мода и ще има почитатели. Той го сравни с черно-бялата класика. За него, за хайкуто на дизайна трябват повече средства и време за измисляне, за полиране.
Няма да е изненада, ако в стремежа си да завладеят нашето внимание, нашите очи, нашите портфейли, брандовете прибегнат до цветове и форми като добавки, "подправки" в дизайна, които може и да не са много здравословни.
Благородна Здравкова заема позицията заместник-кмет на София по направление ''Култура, образование, спорт и младежки дейности'' от 7 януари, съобщиха от Столичната община. До момента тази длъжност се изпълняваше от Яна Генова. Здравкова има дългогодишен административен и управленски опит в сферата на културата. От 1995 г. работи изцяло в..
В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..
Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари. След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..
От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%. В..
На територията за любопитковци - ТехноМеджикЛенд в София, от 7 януари ще бъде показана изложба с унгарски научни постижения и технологични иновации . Съорганизатори са Институт Лист и Центърът за научни приключения "Агора" от унгарския град Дебрецен. От десетки изобретения, дело на унгарци, ще бъдат представим само 15, съобщи пред..
Тийнейджърската мода от моловете в София превзе и Перник. В един от големите търговски обекти младежи на възраст между 14-18 години предизвикват безредици, бият се, не търпят забележки, ругаят клиентите и персонала, алармират перничани. Последният сигнал подаден в полицията е от края на миналата седмица, когато група тийнейджъри са замервали..