Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неформална платформа "Обединение за честни избори" ще следи за изборни измами

Снимка: Fb/Антикорупционен фонд

Сдружение "Данни за добро", Фондация "Общество.бг" и Антикорупционният фонд (АКФ), заедно с десетки журналисти, медии, обществени лица и доброволци обявиха  създаването на "Обединение за честни избори" (ОЧИ) - платформа, която има за цел да води борба срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот. ОЧИ ще използва данни, за да насочва вниманието на медии и доброволци към местата в страната с изборни аномалии, които са индикатор за купен вот или друг вид измами.

Обединението се създава, след като през декември 2022 г. бяха приети промени в Изборния кодекс, които връщат един от големите инструменти за потенциални изборни измами - невалидните бюлетини. 

Повече за това как се заражда идеята да има още едно такова обединение или неправителствена организация, която да помага за провеждането на честни избори, разказа Марио Русинов от Антикорупционния фонд.

Той разкри, че от началото на миналата година, Антикорупционният фонд се занимава със статистически анализ за рисковите секции на купен и контролиран вот. Чрез много разговори с експерти, чрез налична литература и на базата на споделен опит в медиите е създаден такъв работещ модел.

"В рамките на създаването на модела, имахме възможност да коментираме с изключително много хора - активисти и журналисти, с което се предизвика доста голям интерес, както медиен, така и граждански, каза Марио Русинов и допълни, че дори органите на реда са използвали този модел, за идентифицирането на изборни измами.

"Стана ясно за нас, че не е достатъчно само да вдигаме шум за този проблем, но и да опитаме да създадем неформална платформа, чрез която да обединим всички заинтересовани инструменти за превенция - различни видове анализи, впоследствие интерактивни карти, да поддържаме постоянен интерес към темата, защото истината е, че не става въпрос само за конкретни избори, а това е системен проблем".

Той посочи още, че контролираният и купен вот се случва най-често при уязвимите групи - при маргинализираните групи, при хора с нисък социален и образователен статус.

"Има проблеми с контролирания вод във многомандатните избирателни райони в Пазарджик, Благоевград, Бургас", разкри той и допълни, че при въвеждането на машинното гласуване в рисковите секции е наблюдавана доста ниска избирателна активност.

"Ако погледнем на ниво общини, голям проблем има в общините Хитрино, Братя Даскалови, някои общини около Варна".

Освен, че ще анализира данни и насочва вниманието на медии и доброволци, ОЧИ ще организира и публични обучения, на които журналисти и граждански активисти ще споделят знания за различни видове манипулации на вота, опита си при отразяване на избори и др. Работата на ОЧИ ще стъпи на анализите на секции в риск от контролиран и купен вот, публикувани през 2021 и 2022 от АКФ и "Данни за добро", за да определи секциите, които имат нужда от най-много наблюдатели.

„Информацията, която събираме в ОЧИ, ще ни позволи да подобрим методологията ни за оценка на секции в риск, с фокус към местни избори и превенция на изборни измами", каза Марио Русинов.

"Ще се възползвам да поканя всеки гражданин, журналист и анализатор, който проявява интерес към темата, да се свърже с някоя от трите организации, за да можем да противодействаме в дългосрочен план", каза още Русинов, като подчерта, че се касае за дългосрочно партньорство напред във времето. Той посочи, че освен манипулациите с хартиените бюлетини, проблеми се получават и при смесването на хартиения и машинния вот. В заключение той назова някои от съмишлениците обединени зад платформата ОЧИ сред които Миролюба Бенатова, Полина Паунова, Йоан Запрянов, "Дневник", "Медиапул", медията "Актуално" и много други.

"Следващата ни стъпка е да съберем и журналисти по места, които да ни дават познание за случващото се в страната, за да можем да ги изследваме и да можем да координираме усилията си по тази много важна тема за обществото", заяви той. В заключение увери, че усилията на ОЧИ ще бъдат координирани не само към местните избори през тази година, но и към предсрочните, ако има такива.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45