Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В поредица лекции

В Дома на киното разказват за големите феномени в изкуството

В "Радиокафе" гостува лекторът Радослав Механджийски

Снимка: Дом на киното

Поредица от лекции за съвременно изкуство стартира в Дома на киното от 14 януари.
Първата тема е "Големите феномени в изкуството: От праистория до изкуствен интелект".
В предаването "Радиокафе" гостува един от лекторите - Радослав Механджийски, за да разкаже повече. 
Той разкри, че самата инициатива съществува вече 6 години, организацията, която стои зад нея, се казва "Art & culture today".
"Създатели сме аз и Теодора Константинова, нашата цел от тогава насам е да популяризираме съвременното изкуство, сред по-широка, непрофесионална аудитория", допълни той.
По думите му, изкуството е много разнообразно - то може да бъде изключително объркващо, предизвикателно, дръзко, на моменти напълно глупаво, а в други случаи изключително съществено и дълбоко. 

"Искахме да започнем да говорим за целия спектър на това  разнообразие на един наистина достъпен език, във формат - събитие, което е силно визуално. Неслучайно това се случва в кино, защото се използва цялата ширина на екрана, тъй като презентациите съдържат по 150 слайда, видеа. Всичко е подготвено така, че да отговорим на това изискване - образованието да е свързано и с някакъв вид ентъртеймънт, двете неща да са една сплав, в която забавлението не принизява по никакъв начин образователния характер, но той пък не е онзи класически, тежък, назидателен", поясни още Механджийски. Той посочи, че и досега темите са били много разнообразни.

"Имали  сме тема за съвременно изкуство и технологии, съвременно изкуство и природа, с екологичен акцент, за хумор и балкански нрави в съвременното изкуство, където акцентът е върху български съвременни произведения, които са значими, но и много забавни в същината си. Имали сме теми за опиатите, за големите загадки в изкуството, за обири и фалшификати и какво ли не", сподели лекторът и допълни, че над 60 теми са разработени до този момент.
Стига ли времето от 2 астрономически часа за тема като тази, която ще бъде представена  - "Големите феномени в изкуството от праистория до изкуствен интелект", която всъщност обхваща един огромен период?

"Очевидно тук не става въпрос за някакъв хронологичен преглед на всички феномени, целта е да установим връзките в самата причина да създаваме изкуство и начина, по който това го правим - условията за създаване на изкуство от самото начало до днес, дали има фундаментални промени и дали има нещо, което е останало същото. Дали праисторическите хора са имали мотивация, или причина да създават произведения и какво ги е подтиквало. И дали тази мотивация е различна от нашата в днешно време, или все пак има препокриващи се елементи", поясни Радослав Механджийски ▼.


Идеята не е хронологичен разказ, а именно връзките в миналото и днес. Поглеждайки през тях, ще открием когнитивните принципи, които са много сходни и самата символика е много сходна понякога, поясни още той, позовавайки се на интересната хипотеза на Александър Маршак, според която още тогава хората са били способни да откриват връзките между събития и обекти - да следят луната, знаейки, че тя има фази. Да знаят, че когато засадиш едно зрънце днес, след 6 месеца то ще се превърне в реално растение.

"В най-базисен план, ние правим същото нещо, нашият живот се ръководи от това, да организираме света, откривайки взаимодействието между обекти и събития във времето и пространството, само че ние го правим с много по-висока скорост, светът, в който живеем, е много по-комплексен, нашите цели, интереси и опит за реализация са много по-различни. И въпреки, че отстрани животът изглежда фундаментално различен, в основата си, процесите, които го движат не са чак толкова различни, което важи и за изкуството в някаква степен. И това е, върху което искаме да говорим и коментираме", допълни Механджийски.

Всеки желаещ да научи повече за тази интересна и трудно изчерпаема тема, може да посети лекцията "Големите феномени в изкуството от праистория до изкуствен интелект", тази събота - 12 януари, в Дом на киното от 16 до 18 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55